1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój Prąd 5.0 wystartował. Czy ta edycja opłaca się prosumentom najbardziej? 

Mój Prąd 5.0 wystartował. Czy ta edycja opłaca się prosumentom najbardziej? 

22 kwietnia ruszył nabór do programu Mój Prąd 5.0. Wnioski o dofinansowanie obejmą fotowoltaikę, pompy ciepła, magazyny energii, systemy HEMS/EMS i kolektory słoneczne. Co więcej, z dotacji będą mogły również skorzystać osoby, które brały już udział w poprzednich edycjach programu. Na prosumentów czeka aż 58 tys. zł. Czy to oznacza, że Mój Prąd 5.0 opłaca się prosumentom najbardziej w porównaniu z poprzednimi edycjami? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mój Prąd 5.0 – ruszył nabór wniosków

22 kwietnia br. ruszy nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd 5.0. To głośny dzwonek dla osób, które zastanawiają się nad wymianą aktualnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej na nowoczesne, odnawialne źródła energii. Również szansa dla prosumentów, którzy nie skorzystali jeszcze z dotacji, a ponieśli koszty inwestycji maksymalnie do 1 lutego 2020 roku.

To nie wszystko, co może przyciągnąć tłumy prosumentów. W piątej edycji programu Mój Prąd NFOŚiGW zaproponował prosumentom nawet do 58 tys. zł maksymalnego dofinansowania. W dodatku dotacja będzie należeć się nie tylko osobom produkującym prąd za pomocą fotowoltaiki, ale również właścicielom magazynów energii, magazynów i pomp ciepła, systemów zarządzania HEMS/EMS i kolektorów słonecznych

W trakcie pierwszych, nieoficjalnych zapowiedziach programu Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało o naborze ciągłym. Jednak ostatecznie wnioski do programu Mój Prąd 5.0 będzie można składać maksymalnie do 22 grudnia 2023 roku lub wyczerpania budżetu, który wynosi 100 mln zł. Jak zapowiedział Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska, podczas konferencji TOGETAIR, koniec budżetu nie będzie oznaczał końca programu, ponieważ na zainteresowanych beneficjentów czeka jeszcze 400 mln zł. 

[Mój Prąd 5.0 – przy. red.] to nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznejpowiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. 

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 5.0?

Dla kogo dotacje Mój Prąd 5.0?

Program Mój Prąd 5.0 dedykowany jest “prosumentom w nowym systemie net-billing oraz dotychczasowym, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na net-billing”. Co istotne, aby móc ubiegać się o dofinansowanie zakup i montaż urządzeń musiał odbyć się maksymalnie do 1 lutego 2020 roku. 

Znaczącą zmianą w piątej edycji programu jest fakt, że zakłada ona aż trzy grupy wnioskodawców. 

 • Grupa I to osoby składające wniosek po raz pierwszy, które ubiegają się o dotację wyłącznie na panele fotowoltaiczne. 
 • Grupa II to osoby składające wniosek po raz pierwszy, które ubiegają się o dotację na panele fotowoltaiczne i urządzenia dodatkowe. 
 • Grupa III to osoby, które już skorzystały z dotacji w ramach programu Mój Prąd, ale uzupełniły swoją instalację o urządzenia dodatkowe. 

Kwota dofinansowania będzie zależeć do tego, do jakiej grupy kwalifikują się wnioskodawcy. Na ile pieniędzy będą mogli liczyć prosumenci w programie Mój Prąd 5.0?

Ile wynosi dotacja w programie Mój Prąd 5.0?

Jak już podaliśmy wyżej, maksymalna kwota dofinansowania dla jednego gospodarstwa domowego w ramach wniosku Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys., ale jednocześnie nie może ona przekroczyć 50% kosztów inwestycji. Podstawowa dotacja dla fotowoltaiki to 6 tys. złotych. Wnioskodawcy będą mogli liczyć na więcej pieniędzy, jeżeli do instalacji dołączą urządzenia dodatkowe. 

W przypadku fotowoltaiki dotacja będzie przyznawana na następujące kwoty:

 • same panele PV – 6 tys. zł,
 • panele PV + inne komponenty – 7 tys. zł,

W przypadku urządzeń dodatkowych kwoty dotacji wynoszą:

 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS – do 3 tys. zł,
 • kolektory słoneczne c.w.u. – do 3,5 tys. zł
 • magazyny ciepła – do 5 tys. zł
 • magazyny energii elektrycznej – do 16 tys. zł,
 • powietrzna pompa ciepła – do 4,4 tys. zł
 • wodna pompa ciepła bez podwyższone efektywności – do 12,6 tys. zł
 • wodna pompa ciepła z podwyższoną efektywnością – do 19 tys. zł
 • gruntowa pompa ciepła – do 28 tys. zł

Dodatkowo osoby, które już skorzystały z dofinansowania w poprzednich latach, ale ubiegają się o dotacje wyłącznie dla urządzeń dodatkowych (III grupa wnioskodawców), może liczyć na bonus w wysokości 3 tys. złotych

SOi6TFxmX2o5JiZNTVG1Q4 o97soRLFGn1KgKjmkZeO cpo5CNG7f4brW TbGMiHKDoogd3tFu4CPP2I isYniwQCUgG6mglj5c8NBS2PxBANBjhWYeid9KdO K K1mE5V OqUW
Kwoty dofinansowania na fotowoltaikę i urządzenia dodatkowe w programie Mój Prąd 5.0.

Jaką część inwestycji jest w stanie pokryć dofinansowanie? O to zapytaliśmy firmę Krzysztofa Dziaduszyńskiego, członka zarządu firmy Esoleo, która zajmuje się instalacją fotowoltaiki, magazynów energii i pomp ciepła. 

Instalacja fotowoltaiczna dla przeciętnego gospodarstwa domowego to ok 6 kWp – jej cena to w przybliżeniu 30 tys. zł (mówimy o instalacjach w jakości, w jakiej wykonuje ESOLEO). 7 tys. zł dofinansowania z programu MP5.0 oraz kolejne ok. 4 tys. zł z ulgi termomodernizacyjnej obniża ostateczny koszt zakupu do ok. 19 tys. (ok. 63% ceny zakupu).

W przypadku magazynu energii z systemem zarządzania, przykładowy magazyn z systemem EMS to koszt ok. 35 tys., maksymalna kwota dofinansowania na oba urządzenia to 19 tys. W tym przypadku zbliżamy się do maksymalnego poziomu 50% dofinansowania.

Pompa ciepła, przy zakupie urządzenia o mocy 8-9 kW (wystarczającej dla średniej wielkości domu), to koszt ok 45 000 zł, a do dofinansowania zakupu samej pompy (19 400 zł) doliczyć należy dodatkowo 5 000 zł wsparcia na zakup niezbędnego magazynu ciepła. Łączna kwota dostępna w ramach programu Mój Prąd 5.0 wynosi zatem 24 400 zł, co stanowi ok. 53 % całości niezbędnej kwoty.

Nowe kwoty dotacji w programie „Mój Prąd” dla instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła są na bardzo atrakcyjnym poziomie dla konsumenta. Bo przecież najpierw trzeba zainwestować we własne odnawialne źródła energii, aby móc dzięki nim zacząć znacząco oszczędzać. Piąta edycja „Mojego Prądu” zwiększa dostępność i znacznie ułatwia realizację inwestycji w energię odnawialną, która jest energią wolności, bo daje nam to, co najważniejsze: niezależność energetyczną i przewidywalność kosztów.

Mój Prąd 5.0 – jak złożyć wniosek? Instrukcja i potrzebne dokumenty 

Wnioski o dotacje w ramach programu Mój Prąd 5.0 można składać przez generator na stronie NFOŚiGW w niezmieniony sposób: https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Nie wiesz jak to zrobić? Pobierz instrukcję składania wniosku

Aby otrzymać dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0 należy przedstawić:

 • potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej lub zaświadczenie potwierdzające rozliczanie energii elektrycznej w nowym systemie net-billingu wydane przez operatora sieci;
 • fakturę/faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowych elementów wskazanych do dofinansowania;
 • zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej wraz z podaniem numeru Punktu Poboru Mocy, potwierdzone przez OSD;
 • dla magazynów energii, ciepła i HEMS – protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie dotyczące samodzielnego montażu dodatkowych elementów, potwierdzający montaż i uruchomienie elementów wskazanych do dofinansowania;
 • potwierdzenia płatności za elementy wymienione we wniosku o dofinansowanie (faktura lub paragon imienny);
 • dokument potwierdzający zgłoszenie do OSD montażu/uruchomienia magazynu energii elektrycznej;
 • karta produkcji i/lub etykieta energetyczna
 • dokument potwierdzający numer rachunku bankowego Wnioskodawcy, który został wskazany we wniosku;
 • potwierdzenie pełnomocnictwa, jeśli wniosek nie jest składany osobiście.

Źródło: mojprad.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.