Mój Prąd: Rząd wypłacił już 28 mln na fotowoltaikę

To najlepszy czas dla fotowoltaiki od lat. Rząd zapowiada zmiany w programie „Mój prąd” i wprowadza mechanizm „wirtualnego” prosumenta.

28 mln dotacji już rozdane

Program „Mój prąd” trwa dopiero dwa miesiące, a rząd wypłacił już ponad 28 mln dotacji. Ministerstwo Energii podało dane: na koniec 2018 r. działało 54 214 mikroinstalacji o łącznej mocy 343 MW, po trzech kwartałach w 2019 roku było to już 106 117 mikroinstalacji o łącznej mocy 685 MW. Eksperci przewidują, że na koniec 2019 r. moce przekroczą 800 MW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Liczba prosumentów, których jest obecnie w Polsce ok. 85 tys., pod koniec 2019 r. przekroczy 100 tys., a w ciągu kolejnego roku może zostać podwojona – ocenia Jacek Piłatkowski, naczelnik wydziału energetyki rozproszonej w Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej.

Program „Mój prąd” zrobił zawrotną karierę w Polsce. To dotacja w wysokości maksymalnie 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną od 2 do 10 KW. Chętnie korzystają z niego inwestorzy indywidualni. Wniosek można wypełnić online na stronie gov.pl, trzeba mieć e-dowód lub profil zaufany.

Zmiany w programie – Mój Prąd przyspieszy

Piotr Woźny, szef NFOŚiGW i pełnomocnika premiera ds. Programu Czyste Powietrze, zapowiada, że zmiany zostaną ogłoszone 15 listopada w Katowicach – mają one usprawnić działanie programu. Będzie wprowadzony mechanizm „wirtualnego” prosumenta i bardziej klarowne zasady opustów. Rząd deklaruje, że w promowaniu i wdrażaniu programu większy udział będą miały też samorządy.

W tej chwili dotacje programu „Mój prąd” pozwoliły na pokrycie zapotrzebowania na energię 12 150 gospodarstw domowych – taka czysta energia pozwoli zasilić 101 333 czajników elektrycznych. Dotychczas zredukowana emisja CO2 to jest tyle, ile emituje rocznie 20 451 samochodów.

Eksperci mówią o boomie

W Polsce dynamiczny rozwój fotowoltaiki wiąże się z coraz większą świadomością klientów w zakresie ochrony środowiska i dostępnością programów wsparcia. Miejsce dla fotowoltaiki zrobiło się również po wprowadzeniu ustawy 10H, która zahamowała rozwój branży wiatrowej.

Według raportu „Rynek fotowoltaiki w 2019” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, rynek fotowoltaiki to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE. Autorzy podali, że łączna moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec ubiegłego roku wynosiła 500 MW, a w czerwcu 2019 już przekraczała 700 MW. W 2018 roku przyrost mocy PV był na poziomie 90 proc., w bieżącym natomiast ma szansę przekroczyć 200 proc.