Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morświny zagrożą budowie Baltic Pipe?

Morświny zagrożą budowie Baltic Pipe?

Morświny zamieszkujące Morze Bałtyckie od jakiegoś czasu znajdują się w centrum zainteresowania inwestorów odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe. Okazuje się, że choć populacja tych bałtyckich ssaków nie jest zbyt wielka, to liczy ok. 450 osobników, a tereny przez nie zamieszkiwane znajdują się nieopodal planowanej trasy Baltic Pipe.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

To istotna kwestia, ponieważ każde opóźnienie w realizacji budowy Baltic Pipe może zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Czas nagli, ponieważ przewidziany termin ukończenia inwestycji poprzedza o zaledwie dwa miesiące wygaśnięcie kontaktu jamalskiego z Rosją. Potencjalne protesty płynące ze strony ekologów mogą mieć zatem niebezpieczne skutki.

„W ramach projektu Baltic Pipe prowadzimy między innymi kompleksowe badania ssaków morskich na Morzu Bałtyckim. Prowadzone przez nas badania obejmują cały obszar wzdłuż planowanych na tym etapie procesu inwestycyjnego wariantów lokalizacyjnych gazociągu Baltic Pipe. Są to: obloty obserwacyjne, obserwacje z brzegu, badania metodą hydroakustyczną (wykrywanie akustyczne morświnów z wykorzystaniem urządzeń C-POD), akustyczny monitoring hałasu otoczenia. W ten sposób uzyskamy najdokładniejszy możliwy obraz występowania tych zwierząt w obszarze planowanej inwestycji” – podkreślił cytowany przez portal businessinsider.com.pl Mariusz Kozłowski, rzecznik prasowy spółki Gaz-System.

Na chwilę obecną nie pojawiły się informacje, jakby którakolwiek z organizacji ekologicznych planowała protesty związane z potencjalnym zagrożeniem siedlisk bałtyckich morświnów. Zarówno WWF (World Wide Fund for Nature), jak i Greenpeace Polska na razie odżegnują się od organizowania protestów związanych z planowanym przebiegiem Baltic Pipe.

„Badamy dwie trasy przebiegu. Ta, która przebiega przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną, może przebywać w pobliżu siedlisk morświnów. I na to znajdziemy sposób. Znacznie większa inwestycja przebiegająca przez ten teren, czyli dwie nitki Nord Stream 1, została z sukcesem zrealizowana w pobliżu, więc i my odpowiemy na to wyzwanie” – uspokaja przywoływany przez portal businessinsider.com.pl Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.

Foto: Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.