MSWiA zwraca uwagę na problem wypalania traw

Co roku polscy strażacy są wzywani do gaszenia wielu pożarów traw. Tylko w tym roku ich liczba zbliża się już do 40 tysięcy, a to jeszcze nie koniec, ponieważ mamy dopiero początek wiosny. Na problem zwraca uwagę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Państwową Strażą Pożarną, rozpoczynając akcję „Stop pożarom traw”.

Płonące nieużytki rolne stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi i ich dobytku, ale także zwierząt, które często nie mają szans uciec przed płomieniami. Niestety w tym roku, prócz licznych zwierząt, śmierć poniosły także 2 osoby, a 101 zostało rannych. Tylko w 2017 roku na akcje ratowniczo-gaśnicze spowodowane pożarami traw i nieużytków wydano ponad 10 milionów złotych.

Z większą ilością statystyk można zapoznać się na niedawno uruchomionej stronie internetowej – stoppozaromtraw.pl

MSWiA oraz Państwowa Straż Pożarna mają świadomość narastającego problemu. Rozpoczęto więc kampanię, która ma trafić do odbiorców w całej Polsce, przyczyniając się do minimalizacji strat. W ubiegłym roku pożary nieużytków stanowiły aż 32% wszystkich pożarów na terenie Polski.

Przypominamy, że osoba podkładająca ogień podlega odpowiedzialności karnej. Za swój czyn może być ukarana grzywną.

Foto: MSWiA

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.