MSWiA zwraca uwagę na problem wypalania traw

Co roku polscy strażacy są wzywani do gaszenia wielu pożarów traw. Tylko w tym roku ich liczba zbliża się już do 40 tysięcy, a to jeszcze nie koniec, ponieważ mamy dopiero początek wiosny. Na problem zwraca uwagę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Państwową Strażą Pożarną, rozpoczynając akcję „Stop pożarom traw”.

Płonące nieużytki rolne stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi i ich dobytku, ale także zwierząt, które często nie mają szans uciec przed płomieniami. Niestety w tym roku, prócz licznych zwierząt, śmierć poniosły także 2 osoby, a 101 zostało rannych. Tylko w 2017 roku na akcje ratowniczo-gaśnicze spowodowane pożarami traw i nieużytków wydano ponad 10 milionów złotych.

Z większą ilością statystyk można zapoznać się na niedawno uruchomionej stronie internetowej – stoppozaromtraw.pl

MSWiA oraz Państwowa Straż Pożarna mają świadomość narastającego problemu. Rozpoczęto więc kampanię, która ma trafić do odbiorców w całej Polsce, przyczyniając się do minimalizacji strat. W ubiegłym roku pożary nieużytków stanowiły aż 32% wszystkich pożarów na terenie Polski.

Przypominamy, że osoba podkładająca ogień podlega odpowiedzialności karnej. Za swój czyn może być ukarana grzywną.

Foto: MSWiA

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.