Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mural oczyszczający powietrze

Mural oczyszczający powietrze

W Krakowie powstało malowidło, które pochłania tyle zanieczyszczeń, ile las o powierzchni 80 m². Znajdują się na nim dwie, znane nie tylko mieszkańcom stolicy Małopolski, postaci –  lajkonik i smok wawelski.

BANER MOBILEB1
Reklama

Krakowscy bohaterowie

To, że Kraków zmaga się ze smogiem to nie legenda, a realny problem mieszkańców stolicy Małopolski. Zanieczyszczone powietrze nie tylko negatywnie wpływa na ich zdrowie, ale i utrudnia cieszenie się pięknem miasta np. podczas spacerów. Dlatego tak ważne są działania, których celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców i walka ze smogiem. Tej wiosny i lata staną do niej postaci znane każdemu, kto interesuje się krakowskimi legendami – lajkonik i smok wawelski. Ich wizerunki pojawiły się na muralu, który powstał przy Bulwarze Wołyńskim w okolicy Zakola Wisły. 

Źródło: materiały prasowe
Mural zdjecie 3 1
Fot. materiały prasowe
Mural zdjęcie 2 1
Fot. materiały prasowe

Farby oczyszczające powietrze

Malowidło, znajduje się niedaleko Forum Przestrzenie, miejsca szczególnego dla krakowskiego Street Artu. Za kreację i stworzenie malowidła odpowiedzialna jest agencja Zooteka oraz artyści Impas i Mehes. Malowidło w 2/3 wykonane zostało przy użyciu oczyszczających powietrze farb Airlite. Podczas zetknięcia się z powierzchnią pokrytą farbą fotokataliczną rozkładają się: spaliny samochodowe oraz te pochodzące z kotłów grzewczych, gazy, opary rozpuszczalników, dym tytoniowy, tlenki siarki i azotu. Dzięki zastosowanej technologii malowidło pochłaniać będzie tyle zanieczyszczeń, ile las o powierzchni 80 m². Każdego dnia mural oczyści powietrze ze spalin, jakie emituje 17 samochodów. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Legendarny Tatar

W akcję powstania ekologicznego muralu „Eco-Art” zaangażowała się marka Lajkonik. 

– Lajkonik jest częścią krakowskiej historii. Jednak wyzwania współczesności są dla nas tak samo ważne jak tradycja. Postanowiliśmy więc wykorzystać znane wszystkim krakowskie legendy do walki z niezwykle realnym problemem, jakim jest smog. Dzięki właściwościom farb użytych do stworzenia muralu przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście. Przez nadchodzące miesiące lajkonik i smok wawelski będą nie tylko cieszyć mieszkańców swoim wyglądem, ale także oczyszczać powietrze tak, jakby to zrobił las o powierzchni 80 m²  – mówi  Małgorzata Stojanowska-Szulejko, Kierownik ds. Marki Lajkonik. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Stworzenie muralu nie jest jedyną prośrodowiskową inicjatywą marki Lajkonik. Wyrazem jej świadomego podejścia do środowiska naturalnego jest certyfikat FSC® przyznany Lajkonikowi już w 2017 roku.

Źródło: materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.