Na Malediwach powstała wyspa pokryta dachem z paneli fotowoltaicznych

Zrównoważony rozwój polega na zachowaniu równowagi między rozwojem gospodarczym, społecznym, a ochroną środowiska. W takim przekonaniu została zaprojektowana nowa wyspa na Malediwach. Jej dach pokrywają panele fotowoltaiczne, a drewniane elementy pochodzą z certyfikowanych lasów. Projektanci zakładają maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i przepływu powietrza.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kudadoo Maldives to prywatna, niedawno otwarta wyspa w atolu Lhaviani na Malediwach. Za projekt ośrodka wypoczynkowego odpowiada firma Yuji Yamazaki Architecture (YYA). Sama wyspa nie wzbudzałaby zainteresowania, gdyby nie jej sposób wykonania. Przy tworzeniu projektu projektanci skoncentrowali się na idei zrównoważonego rozwoju.

Tradycyjnie panele słoneczne są ukryte w dyskretnych miejscach na Malediwach i nie mają żadnej innej funkcji, ale w Kudadoo dach fotowoltaiczny jest zdecydowanie widoczny i staje się ikoną tego miejsca – informuje firma.

Dach kurortu jest w pełni pokryty panelami. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 320 kWp jest w stanie zasilić 3 hektary wyspiarskiego kurortu bez potrzeby dodatkowego zasilania energią. Prognozy pokazują, że koszt instalacji fotowoltaicznej zwróci się w ciągu 5 lat. Zamierzeniem projektu było przedstawienie zalet zastosowanej koncepcji słonecznej. Specyficzne ułożenie paneli pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej i zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Przez szczeliny znajdujące się między panelami pada światło słoneczne, które minimalizuje użycie sztucznego światła w ciągu dnia.

Architektura wyspy wykazuje cechy domu pasywnego poprzez funkcjonalność i oddziaływanie na środowisko. Drewniane elementy wykorzystane w kurorcie są zbudowane z ekologicznych materiałów, jak np. drewno z certyfikowanych lasów w Kanadzie, Nowej Zelandii i Indonezji. Oprócz tego wykorzystywane jest naturalne światło w ciągu dnia oraz naturalny przepływ powietrza. Co ciekawe, ponad połowę tarasów zaprojektowano tak, aby miały cień przez przynajmniej 5 godzin dziennie.

W ośrodku wypoczynkowym znajdują się rezydencje z jedną lub dwiema sypialniami. Z kolei prywatne wille posiadają piętro z łóżkiem, dużym salonem, otwartą łazienkę, ręcznie wykonane meble, podłogi dębu tasmańskiego, ekologiczny system chłodzenia, prywatny taras, prywatny mały basen i osobistego lokaja. Koszt zakwaterowania na prywatnej wyspie Kudadoo Maldives zaczyna się od 4000 USD (15 tysięcy złotych) za jedną noc dla dwóch osób z jedną sypialnią.