Miniony rok był owocny dla OZE w Kazachstanie

Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) rok 2018 był kolejnym udanym okresem wspierania inwestycji w Kazachstanie. Bank przeznaczył 541 mln dolarów na 26 projektów gospodarczych w tym kraju. Duża część z nich była związana z odnawialnymi źródłami energii.

EBOR zainwestował w 2018 roku w Kazachstanie w szeroką gamę projektów sektora publicznego i prywatnego oraz wspierał dążenia tego kraju do umocnienia swojej pozycji jako regionalnego lidera w zakresie odnawialnych źródeł energii, kierując fundusze na szereg projektów z zakresu zielonej energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nomad Solar otrzymał w tym celu 35-milionową pożyczkę, aby zbudować 28-megawatową elektrownię słoneczną. Bank udzielił też pożyczek o wartości 10,4 mln dolarów w lokalnej walucie (tenge) na budowę 50-megawatowej elektrowni słonecznej na Bajkonurze. Pożyczka w kwocie 22 mln dolarów wesprze z kolei budowę 40-megawatowej elektrowni słonecznej w regionie Karaganda, pierwszego projektu w Kazachstanie realizowanego przez chińską firmę Risen Energy.

W ubiegłym roku bank kontynuował ponadto działania zmierzające do osiągnięcia celów związanych z finansowaniem przedsięwzięć wpływających na poprawę klimatu, kierując 36% łącznych inwestycji w kierunku ekologicznej gospodarki. Bank jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest przeznaczenie 40% udziału inwestycji w ekologiczną gospodarkę do 2020 roku.