Siódma edycja konkursu na najbardziej ekologiczne miasta w Polsce dobiegła końca. Laureatów ogłoszono na konferencji Eco-Miasto, której przewodniczył minister klimatu Michał Kurtyka. Poznajmy zwycięzców!
Transformacja klimatyczno-ekologiczna miast
21 września w Warszawie odbyła się konferencja Eco-Miasto. Tematem przewodnim dyskusji był zrównoważony rozwój miast.
To bardzo symboliczne, że tegoroczna konferencja „Eco-Miasto. Energia zmian” ma miejsce podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju – powiedział w inaugurującym przemówieniu minister klimatu Michał Kurtyka.
Dyskutowano nad projektami, jakie w tym roku udało się zrealizować na szczeblu lokalnym i państwowym. Wspomniano też o działaniach, które zostaną podjęte w przyszłości.
Jednak najbardziej wyczekiwanym punktem uroczystości było wręczenie nagród władzom miast, które w tym roku podjęły najbardziej zdecydowane i efektywne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyłoniono dziesięciu laureatów, którzy walczyli ze sobą w pięciu kategoriach. Osobno wyróżniono miasta powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców.
Jakie miasta w Polsce zostały uznane za najbardziej eko?
Za zieloną dziesiątkę uznano następujące miasta:
- Kraków i Jaworzno w dziedzinie gospodarka wodna
Zbiornik retencyjny na Serafie, krakowski Bieżanów, fot. W.Majka, Krakow.pl
Miasta zostały docenione za kompleksowe podejście i różnorodność działań w zakresie gospodarki wodnej. Kraków stawia na zwiększanie powierzchni retencyjnej. Jaworzno wyróżniło się z kolei m. in. zaangażowaniem w projekt badawczo-naukowy o usuwaniu farmaceutyków ze ścieków komunalnych.
- Bydgoszcz i Aleksandrów Łódzki w dziedzinie efektywność energetyczna
Zarówno Bydgoszcz jak i Aleksandrów Łódzki efektywnie zwiększa ilość obiektów użytku publicznego napędzanych energią z OZE – szkoły, baseny, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Pompa ciepła w Aleksandrowie Łódzkim
- Wrocław i Kędzierzyn-Koźle w dziedzinie zieleń miejska
Park Szczytnicki we Wrocławiu
Wrocław został doceniony za ochronę drzew na terenach inwestycyjnych i zwiększanie powierzchni retencyjnej na boiskach szkolnych. Z kolei Kędzierzyn-Koźle to po prostu oaza zieleni, która stanowi aż 55% powierzchni miasta.
- Gdynia i Jarocin w dziedzinie gospodarka odpadami
Uznania jury doczekała się niezwykła aplikacja mobilna w Gdyni, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalnie składowane odpady czy przypadki zaśmiecania przestrzeni miejskiej. Jarocin zaś może się pochwalić montażem instalacji OZE na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami.
Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie (fot. archiwum Gmina Jarocin)
- Gdańsk i Polkowice w dziedzinie zrównoważona mobilność
Gdańsk ma w swojej flocie aż 32 proc. samochodów elektrycznych i najbardziej rozbudowaną sieć ładowania w Polsce. Polkowice zaś…bezpłatną komunikację miejską!
Specjalne wyróżnienie od Ministra Klimatu otrzymały dodatkowo Polkowice za ogół działań związanych z elektromobilnością i zeroemisyjnym transportem w mieście.
Inicjatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce. Do tej edycji zgłosiło się 59 miast z 14 województw.
Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. (…) Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi – mówił Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
Czy Wasze miasto znalazło się na liście nagrodzonych?
Źródło: eco-miasto.pl, teraz-srodowisko.pl, gov.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.