Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najwięksi producenci plastiku? Pozew przeciwko Coca-Coli, Nestlé i Pepsi

Najwięksi producenci plastiku? Pozew przeciwko Coca-Coli, Nestlé i Pepsi

Najwięcej plastiku do oceanów trafia przez 10 światowych koncernów. Wśród nich znaleźli się giganci, których dobrze znamy – Coca-Cola, Nestlé czy Pepsi. Aktywiści postanowili złożyć przeciwko nim pozew. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pozew przeciwko 10 największym firmom produkującym żywność i napoje złożyli aktywiści z kalifornijskiej organizacji Earth Island Institute. Oskarżają oni koncerny o produkowanie plastiku na wielką skalę. Wśród pozwanych znalazły się Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Mars, Danone, Colgate-Palmolive, Clorox, Crystal Geyser, Mondelēz International oraz Procter & Gamble. Jeśli aktywiści wygrają proces, firmy będą zobowiązane do uprzątnięcia śmieci. 

Greenwashing w biznesie

Aktywiści zwrócili też uwagę  na greenwashing, który stosują koncerny. Reklamują oni swoje opakowania jako biodegradowalne, co mija się z prawdą. W większości opakowania nigdy nie trafiają do recyklingu, a korporacje świadomie wprowadzają konsumentów w błąd. To pierwszy taki proces w historii. Decyzję wyda wkrótce San Mateo County Superior Court. 

– Te firmy wiedzą, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za zaduszenie ziemskiego ekosystemu plastikiem. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że opakowania ich produktów nie trafiają do recyklingu, chociaż jest na nich napisane, że są »w pełni biodegradowalne«. To sprawia, że ludzie myślą, że ktoś się już zajął problemem – a to kłamstwo – mówił David Phillips, dyrektor zarządzający Earth Island Institute.

Z badań wynika, że ze wszystkich wymienionych 10 firm najwięcej plastiku produkuje spółka Pepsi, na drugim miejscu plasuje się Nestlé – razem odpowiadają za 15 proc. światowego zanieczyszczenia plastikiem. 

Według różnych wyliczeń, obecnie przetwarzane jest jedynie ok. 10 proc. plastiku. 

Źródło: k-mag.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.