Największa elektrownia węglowa w Danii przechodzi na biomasę

węgiel

Duńska firma energetyczna Dong Energy, specjalizująca się w energetyce wiatrowej, zrealizuje proces konwersji paliwowej elektrowni węglowej Asnæs Power Station o mocy wytwórczej 782 MW. Zostanie zainstalowana infrastruktura wykorzystująca biomasę tj. drzewo. Zakłada się, iż projekt będzie ukończony już w 2019 roku. Jak podaje portal GreenEvolution, konwersja przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń o 800 tysięcy ton w skali roku.

Media branżowe informują, że zostały już sygnowane umowy na dostawy energii i ciepła z Novo Nordisk, Novozymes oraz Kalundborg Forsyning.

Spalanie drewna na poczet generacji energii elektrycznej jest obecnie przedmiotem debaty naukowej i politycznej. Kwestie sporne dotyczą przede wszystkim pochodzenia surowców. Wióry drzewne, które będą postawą zasilania elektrowni w Danii, będą pochodziły przede wszystkim z lasów „zrównoważonych”, czyli lasów, w których chroniona jest różnorodność biologiczna i nie jest praktykowana sztuczna wycinka drzew.

Dong Energy deklaruje na swojej stronie, że do 2023 roku działania spółki będą ukierunkowane na minimalizację użycia węgla do poziomu zerowego. Decyzja jest wynikiem wizji firmy, w której chce odgrywać wiodącą rolę w transformacji energetycznej w kierunku zrównoważonego systemu energetycznego. Ambitnym celem spółki jest zbudowanie profilu spółki jako „zielonej” firmy.

Źródła: Lesprom, GreenEvolution, DongEnergy

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zakłady Husqvarny będą zasilane energią słoneczną

Następny artykuł

Farma wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej realizacji?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,