Największa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie powstanie na dachu resortu przedsiębiorczości

Jadwiga Emilewicz poinformowała, że jesienią tego roku na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ma zostać zamontowana największa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie, która dostarczy ok. 8% zapotrzebowania na energię. Instalacja pozwoli zaoszczędzić około 100 tys. zł rocznie.

Elektrownia słoneczna pozwoli zredukować emisję CO2 o ok. 120 ton rocznie, co przełoży się także na oszczędność w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej ma wynieść około 150 kWp i składać się z trzech oddzielnych mikroinstalacji – każdej po 50 kWp. Instalacja będzie zajmować powierzchnię 22,72 tys. metrów kwadratowych. Zainstalowane zostanie 528 modułów fotowoltaicznych o mocy 300 Wp.

Fotowoltaika od Columbus Energy

MPiT chce dać dobry przykład innym. Dlatego rozpoczęliśmy nowe inwestycje w naszym budynku, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane. To też kolejna „cegiełka” w walce o lepszą jakość powietrza w Polscewyjaśniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Budynek ministerstwa zostanie również poddany termomodernizacji, której koszt jest szacowany na 19 mln zł i pozwoli uniknąć emisji o około 740 ton CO2 w skali roku. Ministerstwo obliczyło, że dzięki elektrowni fotowoltaicznej i przeprowadzeniu termomodernizacji możliwe jest zaoszczędzenie nawet 100 tys. złotych. Przetarg na instalację paneli PV zostanie ogłoszony na początku sierpnia, a produkcja energii ze słońca ma ruszyć jesienią tego roku.