Największa na świecie farma fotowoltaiczna dostarczy energię do Singapuru

Wygląda na to, że najnowszym posiadaczem tytułu “największej na świecie farmy fotowoltaicznej” będzie Newcastle Waters, znajdujące się na Terytorium Północnym w Australii. Instalacja będzie w stanie wygenerować 10 gigawatów i będzie ją można zobaczyć z kosmosu.

Farma w Newcastle Waters

Farma fotowoltaiczna Newcastle Waters będzie usytuowana na ranczu o powierzchni 10 tys. kilometrów kwadratowych pomiędzy Alice Springs i Darwin. Koszt inwestycji wyniesie 20 mld dolarów. Sun Cable, firma odpowiedzialna za budowę farmy, podkreśla, że o wyborze miejsca zadecydowało płaskie ukształtowanie terenu oraz brak wyboistości. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wniosek o pozwolenie na budowę trafił już do Urzędu Ochrony Środowiska Terytorium Północnego. Pierwszy etap procesu zatwierdzania rozpocznie się pod koniec 2020 roku i będzie obejmował konsultacje społeczne. Budowa powinna rozpocząć się pod koniec 2023 roku, produkcja energii w 2026 roku, a eksport – w 2027 roku. 

Zalety australijskiej instalacji

David Griffin, Dyrektor Naczelny Sun Cable, powiedział w rozmowie z The Guardian:

Miejsce budowy znajduje się w korytarzu kolejowym z Adelaide do Darwin, co bardzo sprzyja naszej logistyce. W końcu będziemy musieli przetransportować ogromną ilość materiału. 

Griffin podkreślił również zalety terenu, na którym planuje budowę:

– Teren budowy leży na tyle daleko na południe, aby nie dotknęła go pora deszczowa. Farma fotowoltaiczna będzie dzięki temu stałym zasobem energii słonecznej przez cały rok. W tamtych regionach na niebie jest dużo Słońca, a mało chmur. 

Co się stanie z wytworzoną energią?

Napowietrzne linie przesyłowe będą kierować wygenerowaną energię do Darwin i do państwowej sieci energetycznej. 

Jednak dwie trzecie energii będzie eksportowane do Singapuru za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia. Tym samym farma fotowoltaiczna Newcastle Waters pokryje ok. 20% zapotrzebowania Singapuru na energię elektryczną.

Jak podaje amerykańska Agencja Informacji Energetycznej, obecnie 95% energii w Singapurze jest wytwarzane przy użyciu gazu ziemnego. Pozostałe źródła energii stanowią węgiel, ropa, odpady komunalne i energia słoneczna. Singapurskie władze zamierzają odejść od paliw kopalnych w najbliższej przyszłości. 

Źródło: electrek.com