Największa obracająca się farma fotowoltaiczna na świecie powstanie w Korei Południowej

Korea Południowa znana jest z zaawansowanej technologii jak i doskonałej kultury pracy. Niedługo, do listy ciekawych obiektów, jakie znajdują się w tym kraju dołączyć ma imponujący system solarny – największa na świecie obracająca się farma PV. Jej budową zajmuje się południowokoreański deweloper instalacji solarnych, firma Solkiss.

Planuje ona wybudowanie na rezerwuarze Deoku farmy fotowoltaicznej o mocy 2,67 MW. Farma będzie nie tylko pływała po powierzchni wody, ale także obracała się wokół własnej osi na zbiorniku, aby śledzić ruchy słońca w ciągu dnia.

Technologia firmy Solkiss umożliwia modułom fotowoltaicznym nie tylko unoszenie się na wodze, ale także synchronizacje ruchów całej farmy, co z kolei pozwala na wspólny obrót całej farmy w celu śledzenia ruchów słońca. Zgodnie z zapewnieniami dewelopera, technologia ta dostarcza wydajność na poziomie 22%; takie same moduły umieszczone na lądzie w stałej konfiguracji, charakteryzują się wydajnością na poziomie zaledwie 16%.

Projekt na zbiorniku Deoku nie jest jedyna pływającą farmą, jaką zaplanował Solkiss. Firma chce umieścić jeszcze dwie podobne instalacje na rezerwuarze Myeoku. Wszystkie trzy instalacje mają mieć łączną moc na poziomie 3 MW i istotnie zwiększyć portfolio projektów fotowoltaicznych dewelopera. Firma podaje, że inwestycje powinny być gotowe do końca listopada tego roku.

Firma Solkiss od 2014 roku zajmuje się doskonaleniem technologii pływających systemów fotowoltaicznych. Pierwszy tego rodzaju projekt zainstalowany był na zbiorniku Anseon, na południe od Seulu. Instalacja ma moc 465 kW.

Starania firmy Solkiss wpisują się doskonale w plany Korei Południowej na wykorzystanie OZE, zamiast „brudnych źródeł energii” takich jak elektrownie węglowe czy atomowe, jak informuje firma. Aby wspomóc swój kraj w zakresie tej transformacji, Solkiss planuje zwiększyć liczbę instalacji i wybudować tego rodzaju systemy PV na wszystkich zbiornikach, jakie się do tego nadają w całym kraju.