Największe gminy Danii tylko z elektrycznymi autobusami

Sześć największych gmin w Danii od 2021 roku będzie kupowało tylko elektryczne autobusy miejskie. Podpisano już wiążącą umowę o współpracy klimatycznej z duńskim Ministerstwem Transportu.

Jedna czwarta miejskiego transportu Danii będzie bezemisyjna

Do zakupu wyłącznie bezemisyjnych autobusów zobowiązały się Kopenhaga, Aarhus, Odense, Aalborg, Vejle i Frederiksberg. Według duńskiego Ministerstwa Transportu gminy te odpowiadają aż za jedną czwartą całego publicznego transportu autobusowego. Spośród 3330 autobusów miejskich, które kursują w całej Danii, około 800 jeździ ulicami sześciu wymienionych obwodów. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jest więc całkiem naturalne, że powinny one być siłą napędową transformacji transportu publicznegoskomentował Benny Engelbrecht, minister transportu.

Autobusy, jakie pojawią się na ulicach duńskich gmin, będą wyposażone w zasilanie akumulatorowe. Część z nich ma być napędzana wodorowymi ogniwami paliwowymi. Engelbrecht liczy, że do inicjatywy przyłączą się inne miasta w kraju.

Kopenhaga przyśpiesza działania

Kopenhaga jest już w trakcie wycofywania miejskich autobusów z silnikiem diesla. Jeszcze przed zawarciem obecnego porozumienia, stolica Danii starała się zamawiać wyłącznie elektryczne autobusy miejskie. Skandynawska metropolia podjęła zobowiązania z jedenastoma innymi dużymi miastami z sieci C40. W jego ramach elektryki po ulicach duńskiej stolicy miały jeździć od 2025 roku. Obecne porozumienie znacznie przyśpieszy te działania.

Źródło: electrive.com