Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wspierał zielone ciepłownictwo

Jak informuje „Rzeczypospolita”, NFOŚiGW planuje wprowadzić nowy program, który ma ruszyć w listopadzie tego roku. Jego celem będzie wspieranie wykorzystania OZE w sektorze ciepłownictwa.

Program funkcjonuje obecnie pod roboczą nazwą „Systemy ciepłownicze współpracujące z OZE i magazynami energii” i pochwalić może się całkiem imponującym budżetem. „To będzie program wart kilka miliardów złotych. Ma on umożliwić budowę ponad 3,6 GW nowych zielonych mocy w ciepłownictwie”, mówi prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Grzegorz Wiśniewski.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Rzeczypospolita” informuje, że o dofinansowanie w ramach nowego programu starać będą mogły się projekty, które planują wykorzystać co najmniej dwa źródła zielonej energii – jedno niestabilne, takie jak systemy solarne czy wiatrowe, a kolejne o wyższym stopniu przewidywalności, takie jak spalanie biomasy czy geotermia. Łączna moc systemu musi być nie mniejsza niż 20 MW, a sam system posiadać powinien magazyn energii cieplnej.

W pierwszej fazie realizacji programu – do roku 2020, ma on oferować bezzwrotne dotacje, a w drugiej – realizowanej w latach 2020-23, pożyczki na preferencyjnych warunkach, które mogą być częściowo przez Fundusz umarzane.

Zainteresowanie programem jest spore. Jak pisze „Rzeczpospolita”, zainteresowani są właściciele małych i średnich ciepłowni, ale także najwięksi gracze, np. PGE Energia Cieplna oraz Enea.

źródło: cire.pl

Foto: Flickr