Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy opracowali samoprzyciemniające się okna

Researchers invent new method to create self-tinting windows

Naukowcy opracowali samoprzyciemniające się okna

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) opracowali prostą i niedrogą technologię, pozwalająca na produkcję przyciemniających się szyb do nowoczesnych okien. Ich szeroka adaptacja pomogłaby w oszczędzaniu energii, wydatkowanej obecnie na klimatyzację pomieszczeń.

Tzw. inteligentne okna zmieniają swój kolor – ciemnieją, gdy słońce na dworze mocno świeci, co sprawia, że wnętrza mniej się nagrzewają. Dynamiczna kontrola koloru szkła pozwala na precyzyjne dostosowanie poziomu nagrzania pomieszczeń.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

„Konwencjonalne szyby sprawiają, że około 1/3 energii w budynku marnowane jest na wentylację i klimatyzację”, mówi Curtis Berlinguette, profesor chemii na UBC. „Inteligentne szyby dają nam szansę zredukowania tej straty, ale dotychczasowo są one zbyt drogie, by robić z nich masowo okna”.

Projektem na UBC kierował Wei Cheng. Wynalazł on nową metodę zmieniania koloru szkła, wykorzystując do tego technikę opracowaną w laboratoriach profesora Berlinguetty. Metoda naukowców opiera się na naniesieniu roztworu metalicznych jonów na szkło i przekształceniu ich z pomocą ultrafioletu w cienką warstwę na szkle. W normalnych warunkach jest ona w pełni przeźroczysta, ale pod wpływem prądu elektrycznego barwi się na niebiesko.

Typowe zmieniające kolor szyby kosztują obecnie od 500 do 1000 dolarów za m2. Rozwiązanie opracowane w UBC pozwala zmniejszyć tą kwotę do nawet 30 dolarów za m2. Wszystko dzięki temu, że pokrycie wykonywane jest prostą metodą, niewymagającą stosowania zaawansowanych technologii próżniowych itp.

„Nasza technika pozwala na stworzenie unikatowego pokrycia bez wykorzystywania zaawansowanych metod”, mówi Cheng. „Inną zaletą jest kompatybilność z różnymi jonami metali i skalowalność”.

Jeszcze jest wiele lat potrzebnych, by w pełni skomercjalizować tego rodzaju technologie, ale naukowcy, tacy jak Berlinguette czy Cheng, już planują kolejne kroki w zakresie sterowania transmisją okien. Na przykład teraz chcą, aby okna stawały się szare, a nie niebieskie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.