Japonia stworzyła elektrownię przetwarzającą odpady rolne i żywnościowe w energię

W japońskim mieście Yabu uruchomiono zakład, w którym odpady z gospodarstw rolnych zostaną przekształcone w energię odnawialną oraz składniki do produkcji niektórych rodzajów żywności.

Elektrownia została zaopatrzona w nowoczesny system BIOREX marki Anaergia (globalnego lidera technologicznego w odzyskiwaniu wartości z odpadów dla sektora komunalnego, przemysłowego i rolnictwa) do przetwarzania odpadów z gospodarstw rolnych i odpadów żywnościowych w energię elektryczną. Instalacja obejmuje: system doprowadzający nawóz, system sortujący organiczne odpady z mieszanych śmieci oraz szereg taśm do oczyszczania i odzyskiwania surowców. Zakład został wybudowany przez japońską firmę Toyo Energy Solution, która będzie odpowiedzialna także za eksploatację inwestycji.

Uzyskane surowce organiczne będą przekształcone w energię odnawialną z pomocą fermentacji beztlenowej. Biogaz powinien dać 1,4 MW mocy, a odpady płynne z zakładu zostaną ponownie wykorzystane dzięki filtrom molekularnym.

W pobliżu obiektu powstanie ultranowoczesna szklarnia, która wykorzysta wtórne ciepło uzyskane w elektrowni.

– Grupa Toyo współpracuje z firmą Anaergia nad rozwojem tej biogazowni w Japonii i innymi potencjalnymi możliwościami w regionie Dalekiego Wschodu, wykorzystując wiodącą technologię firmy Anaergia, aby przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów i redukcji emisji CO2 – oświadczył Yoshimitsu Okada, prezes Toyo Group,

Rząd japoński obniżył poziom taryf feed-in na energię słoneczną i wiatrową, co spowodowało, że cena energii zmniejszyła się o połowę, do poziomu z roku 2012. Jednocześnie rząd utrzymuje taryfy na energię elektryczną z biomasy na wysokim poziomie. Wprowadzenie taryf feed-in generalnie wywołało boom w rozwoju farm słonecznych. Z czasem zaczęto je „ciąć”, w związku z czym odnotowano spadki w inwestycjach fotowoltaicznych. Obecnie odnawialny wektor Japonii jest skierowany w stronę biomasy.

Zaletą elektrowni biomasowych, w porównaniu do instalacji słonecznych czy wiatrowych, jest to, że elektrownie na biomasę generują energię elektryczną bez względu na pogodę. W związku z powyższym – jak informują japońskie media – Tokio chce zwiększyć udział biomasy w krajowym miksie energetycznym i potroić moce wytwórcze z biomasy do 7,28 milionów KW w 2030 roku. Więcej informacji: Japonia skręca w stronę biomasy.

Źródło: Waste 360, Green Evolution, Assia Nikkei, Anaergia

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Sektor fotowoltaiczny otrzyma ponad miliard euro na inwestycje

Następny artykuł

Naukowcy opracowali samoprzyciemniające się okna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,