Japonia stworzyła elektrownię przetwarzającą odpady rolne i żywnościowe w energię

W japońskim mieście Yabu uruchomiono zakład, w którym odpady z gospodarstw rolnych zostaną przekształcone w energię odnawialną oraz składniki do produkcji niektórych rodzajów żywności.

Elektrownia została zaopatrzona w nowoczesny system BIOREX marki Anaergia (globalnego lidera technologicznego w odzyskiwaniu wartości z odpadów dla sektora komunalnego, przemysłowego i rolnictwa) do przetwarzania odpadów z gospodarstw rolnych i odpadów żywnościowych w energię elektryczną. Instalacja obejmuje: system doprowadzający nawóz, system sortujący organiczne odpady z mieszanych śmieci oraz szereg taśm do oczyszczania i odzyskiwania surowców. Zakład został wybudowany przez japońską firmę Toyo Energy Solution, która będzie odpowiedzialna także za eksploatację inwestycji.

Uzyskane surowce organiczne będą przekształcone w energię odnawialną z pomocą fermentacji beztlenowej. Biogaz powinien dać 1,4 MW mocy, a odpady płynne z zakładu zostaną ponownie wykorzystane dzięki filtrom molekularnym.

W pobliżu obiektu powstanie ultranowoczesna szklarnia, która wykorzysta wtórne ciepło uzyskane w elektrowni.

– Grupa Toyo współpracuje z firmą Anaergia nad rozwojem tej biogazowni w Japonii i innymi potencjalnymi możliwościami w regionie Dalekiego Wschodu, wykorzystując wiodącą technologię firmy Anaergia, aby przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów i redukcji emisji CO2 – oświadczył Yoshimitsu Okada, prezes Toyo Group,

Rząd japoński obniżył poziom taryf feed-in na energię słoneczną i wiatrową, co spowodowało, że cena energii zmniejszyła się o połowę, do poziomu z roku 2012. Jednocześnie rząd utrzymuje taryfy na energię elektryczną z biomasy na wysokim poziomie. Wprowadzenie taryf feed-in generalnie wywołało boom w rozwoju farm słonecznych. Z czasem zaczęto je „ciąć”, w związku z czym odnotowano spadki w inwestycjach fotowoltaicznych. Obecnie odnawialny wektor Japonii jest skierowany w stronę biomasy.

Zaletą elektrowni biomasowych, w porównaniu do instalacji słonecznych czy wiatrowych, jest to, że elektrownie na biomasę generują energię elektryczną bez względu na pogodę. W związku z powyższym – jak informują japońskie media – Tokio chce zwiększyć udział biomasy w krajowym miksie energetycznym i potroić moce wytwórcze z biomasy do 7,28 milionów KW w 2030 roku. Więcej informacji: Japonia skręca w stronę biomasy.

Źródło: Waste 360, Green Evolution, Assia Nikkei, Anaergia

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 15.11.

Wczoraj zachęcaliśmy do spacerów, dziś też to robimy, ale tylko w niektórych miastach. Smog nie odpuszcza i po jednym dniu wytchnienia powraca. Apelujemy – nie palcie złej jakości paliwem i dbajcie o stan techniczny swoich samochodów.

Kupa plastiku, czyli co z nas wychodzi

Rocznie 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu. Gdy już znajdzie się w wodzie, rozpada się na kawałki. Najmniejsze jego cząstki mają mniej niż 5 milimetrów, a część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Niektóre fragmenty pozostają zawieszone na różnych głębokościach, inne trafiają do organizmów morskich – ryb i skorupiaków. Te drobinki plastiku prędzej czy później dostarczy na nasz stół dorsz, łosoś albo pyszne krewetki.