Naukowcy „zamknęli słońce w pudełku” i chcą magazynować w ten sposób energię

Naukowcy z MIT zaprezentowali konceptualny projekt systemu magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak systemy fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe, w formie ciepła przechowywanego w roztopionym krzemie.

Zasada działania magazynu jest bardzo prosta – nadmiarowa energia elektryczna z OZE topi i rozgrzewa krzem. Roztopiony krzem jest rozgrzany do białości i emituje światło. Jest ono wykorzystywane następnie przez systemy fotowoltaiczne, które przerabiają je na prąd elektryczny i wprowadzają do sieci energetycznej, gdy zachodzi taka potrzeba.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jakkolwiek opis systemu na to nie wskazuje, zaproponowana metoda jest zadziwiająco tania. Najszerzej używane obecnie magazyny oparte o ogniwa litowo-jonowe są póki co jednymi z droższych. Opisane powyżej „słońce w pudełku” ma kosztować połowę tego, ile płacimy za budowę elektrowni szczytowo-pompowych, aktualnie uważanych za najtańszy sposób do przechowywania energii elektrycznej.

„Nawet gdybyśmy mieli jak zasilać sieć w 100% z OZE, to nie jest to możliwe, ponieważ nadal potrzebujemy elektrowni na paliwa kopalne, ponieważ OZE nie działają na zawołanie”, wyjaśnia profesor Asegun Henry z MIT. „Dlatego też stworzyliśmy nową technologię, która pozwolić może na lepsze magazynowanie energii i rozwiąże problem energetyczny świata”.

Opis i propozycja nowego magazynu energii opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Energy and Environmental Science”.

Propozycja stworzenia tego rodzaju magazynu pojawiła się podczas optymalizowania systemu z koncentratorem słonecznym, w którym skupione wielkimi lustrami światło słoneczne wykorzystywane jest do np. podgrzewania wody lub topienia metali (np. sodu). Ciepło jest następnie zamieniane w energie elektryczną.

„Skoro możliwe jest skupienie światła i generacja ciepła, to oznacza, że przechowując ciepło można magazynować i światło, w dodatku jest to tańsze niż magazynowanie energii w postaci elektryczności”, podsumowuje Henry.