Naukowcy znaleźli sposób na zdobycie wody pitnej „z powietrza”

Naukowcy znaleźli sposób na zdobycie wody pitnej „z powietrza”

Eksperci z MIT stworzyli system, który pozwala pobierać wodę pitną prosto z powietrza, wykorzystując energię pochodzącą ze Słońca lub innego źródła ciepła. W obliczu kryzysu hydrologicznego, przed jakim niedługo staniemy, ich wynalazek może okazać się przełomowy.

Przełomowe odkrycie

Ekipa naukowców z Massachusetts Institute of Technology już 3 lata wcześniej stworzyła projekt urządzenia, które może zapewnić dostawy wody dla odległych regionów o ograniczonym dostępie do wody i elektryczności. Jednak to właśnie 2 dni temu udało się zakończyć prace nad udoskonalonym prototypem, który został oficjalnie zaprezentowany przez grupę naukowców. Na ich czele stoi prof. Evelyn Wang, szef inżynierii mechanicznej, a ściśle z nią oprócz szóstki innych specjalistów współpracuje dr Alina LaPotin.

Jak działa to urządzenie?

Testy nowego prototypu przeprowadzono na dachu MIT. Skonstruowana maszyneria została podłączona do laptopa w celu zbierania danych i dopasowywania odpowiedniego kąta nachylenia dostosowanego do padania promieni słonecznych. 

Naukowcy nazywają system dwustopniowym ponieważ działa w następujący sposób. Czarna płytka zbiera energię słoneczną, a woda, którą wytwarza spływa do dwóch rur poniżej. 

fot. dr Alina LaPotin

Udoskonalony proces pozyskiwania wilgoci

Poprzedni model miał jeden podstawowy problem, który w nowej wersji naprawiono. Wymagał użycia drogich i rzadkich materiałów, a ilość cieczy wytwarzanej z ich zastosowaniem nie była wystarczająca. Jednak sam mechanizm działania w obu prototypach jest podobny.

Wykorzystuje on różnicę temperatur pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną częścią urządzenia oraz materiałem absorbującym, który zbiera ciecz na powierzchni. W wyniku tego procesu następuje zasysanie wilgoci z powietrza w nocy i jej uwalnianie rano. Kiedy materiał jest nagrzewany przez światło słoneczne, różnica temperatur powoduje wytwarzanie się wilgoci. Ciecz skrapla się na płycie zbierającej.

Szansa dla świata

Dzięki zastosowaniu łatwiej dostępnego materiału absorbującego oraz włączenia nowego etapu: desorpcji i kondensacji, wydajność urządzenia pozwala na jego komercyjne i powszechne zastosowanie.

Wystarczy tylko 20% wilgotności powietrza i światło Słońca, a z urządzenia można wyprodukować ok 0,8 litra wody dziennie. Pomysłodawcy podkreślają, że parametry będzie można ciągle poprawiać poprzez dodatkowe ustawienia i dobór nowych materiałów.

Odpowiednie dofinansowanie ekipy MIT w dalsze badania i lepszy sprzęt może sprawić, że będziemy mieć przed sobą rozwiązanie na problemy z suszą i brakiem dostępu do wody pitnej.

Źródło: hi-tech.mail.ru

Fot. ase.mit.edu, watermeetsmoney.com