Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naval Energies rezygnuje z zbierania energii pływów morskich

Naval Energies rezygnuje z zbierania energii pływów morskich

Firma Naval Energies podjęła decyzję o wstrzymaniu prac prowadzonych przez OpenHydro nad systemami do zbierania energii pływów. Decyzja ta uzasadniania jest „brakiem komercyjnych perspektyw”.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Jak podaje francuska firma, decyzja o zamknięciu spółki poprzedzona była „głęboką dyskusją z publicznymi i prywatnymi udziałowcami”. W irlandzkim OpenHydro zatrudnionych jest około stu osób.

Naval Energies chce teraz skupić się na rozwoju pływających instalacji wiatrowych oraz zbieraniem energii termicznej z oceanów.

Projekt zbierania energii z pływów oparty był o wymyśloną przez OpenHydro specjalną otwartą turbinę do zbierania energii pływów morskich.

W poprzednim tygodniu Naval Energies złożyło dokumenty likwidacyjne OpenHydro Group oraz OpenHydro. Firmy zakończyły swoją pracę z długiem wynoszącym 280 milionów euro.

Francuska spółka Naval energies podaje, że mimo początkowego zainteresowania nową technologią, osłabło ono do tego stopnia, że w perspektywach do 2028 przewidywano jedynie instalacje we Francji o łącznej mocy 100-150 MW.

„Żałujemy, że musimy podjąć tą decyzję, ale uważamy, że to najodpowiedzialniejsza rzecz, jaką możemy zrobić – wycofać się z rozwijania turbin do zbierania energii pływów”, mówi Laurent Schneider-Maunoury. „Pogorszenie się kondycji rynku we Francji i na całym świecie w ostatnich miesiącach spowodowało, że nasza firma nie ma komercyjnych perspektyw dla takiej działalności w dalszej perspektywie. Oznacza to, że nie jesteśmy już w stanie samodzielnie finansować rozwoju turbin pływowych”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.