10 lat programu Czyste Powietrze – to czas na koniec pieców węglowych?

10 lat programu Czyste Powietrze – to czas na koniec pieców węglowych?

Jak mówi minister środowiska, Henryk Kowalczyk, za dziesięć lat, gdy zakończony zostanie program Czyste Powietrze, będzie dopiero można zastanowić się nad zakazem wykorzystania pieców węglowych w prywatnych domach.

Obecnie wszyscy przygotowują się do naboru wniosków w ramach programu Czyste Powietrze, który ma ruszyć 1 września tego roku. Pozwoli on na termomodernizację domów oraz wymianę pieców na bardziej ekologiczne.

Jak mówi minister: „Zgodnie z umową zawartą z firmą informatyczną elektroniczny system wniosków ma być gotowy już na początku września. Chcemy, by ruszył on już 1 września”. Docelowo wnioski składane mają być jedynie przez internet, ale przewiduje się możliwość tradycyjnego ich składania na początkowym etapie programu.

„Program przewiduje, że inwestycje, które zostały rozpoczęte w tym roku, a nie zostały zakończone przed złożeniem wniosku, będą podlegały dofinansowaniu”, mówi Kowalczyk. Jak zwraca uwagę, oznacza to, że pierwsze efekty programu dostrzegalne będą już w tym roku.

Program realizowany ma być przez 12 lat – 10 lat na nabór wniosków i 2 lata na rozliczenie ostatnich z nich. „Po tych 10 latach będziemy mogli się zastanowić nad wprowadzeniem ewentualnego zakazu stosowania pieców węglowych w domach”, dodaje Kowalczyk.

Budżet programu Czyste Powietrze to 103 miliardy złotych. Na dofinansowanie w formie dotacji przeznaczono 63,3 miliarda, a 39,7 miliardów na pożyczki.

Z programu uzyskać można dofinansowanie w wysokości od 40% do 90% wartości inwestycji. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wysokości dochodu na osobę. Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wynosi 53 tysiące złotych. W ramach projektu termomodernizacji poddane mają być ponad trzy miliony domów w naszym kraju.

Dzięki programowi ograniczona ma być ilość zanieczyszczeń w atmosferze. Sektor bytowo-komunalny odpowiada za największą część emisji pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10) oraz benzo(a)pirenu, które przyczyniają się do powstawania smogu i w konsekwencji chorób powodowanych przez złą jakość powietrza. W Polsce z tego powodu umiera rocznie do 50 tysięcy osób.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.