Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

NFOŚiGW: dotacje do energii geotermalnej 

NFOŚiGW: dotacje do energii geotermalnej 

NFOŚiGW w najbliższych tygodniach rozpocznie podpisywanie umów z samorządami w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Celem jest wsparcie rozwoju geotermii, która ma być jednym z kroków ku dekarbonizacji. 

Reklama

530 mln na inwestycje geotermalne 

Do programu zakwalifikowało się 15 samorządów, a pierwsza umowa została podpisana w małopolskim Brzesku, które otrzyma 13,7 mln zł na badania poszukiwawczo-rozpoznawcze. 

– Rozwój geotermii będącej odnawialnym źródłem energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Geotermia to potencjał, który powinny wykorzystywać samorządy. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierają tego typu projekty. Programy priorytetowe cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego ogłaszamy zwiększenie budżetu w naborze programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce – mówi Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska.

Program ma wspierać rozwój geotermii poprzez finansowanie wykonania pierwszego odwiertu badawczego. Dopłaty do badań terenu mają na celu zachęcenie lokalnych samorządów do podejmowania działań w kierunku wydobycia wód, nawet na niezbadanych dotąd terenach. Budżet programu wynosi 530 mln złotych, a jego wdrażanie jest planowane na najbliższe 4 lata. 

Energia geotermalna – szansa na szybsze odejście od węgla?

Energia geotermalna to, najprościej mówiąc, ciepło skumulowane wewnątrz planety, które może być pobierane za pomocą odwiertów. Dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu, w Polsce energia geotermalna jest ulokowana głównie w wodach podziemnych, które zajmują aż 80% powierzchni kraju. 

Jak na razie, największą ciepłownią jest Geotermia Podhalańska, która leży pomiędzy Tatrami a Pieniami. Znajdująca się tam woda osiąga temperaturę nawet 86⁰C. Za transport wody odpowiadają rurociągi, które doprowadzają energię m.in. do Zakopanego i Białego Dunajca. Energia dostarczana w ten sposób zasila aż 90% hoteli w Zakopanem. Co ciekawe, złoża odkryto, poszukując… ropy naftowej. 

Największą wadą inwestycji w energię geotermalną jest długi czas oczekiwania na sfinalizowanie budowy. Mimo dużych środków z Narodowego Funduszu, na efekty prac będziemy musieli poczekać jeszcze co najmniej kilka lat. Do tej pory w Polsce mamy 10 miast z geotermią, m.in. Konin, Sieradz i Koło. 

Zobacz też: Energia geotermalna. Podziemny skarb, który może zasilić europejskie domy

Źródła: gov.pl, terazsrodowisko.pl 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.