Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy niebawem wszystkie banki odwrócą się od branży węglowej?

Czy niebawem wszystkie banki odwrócą się od branży węglowej?

Niedawno pisaliśmy o tym, że Bank Światowy zapowiedział rezygnację z finansowania nowych inwestycji węglowych i o tym, że podobną decyzję podjęła holenderska grupa ING. Coraz więcej dużych instytucji finansowych decyduje się na zaprzestanie finansowania branży węglowej – przynajmniej w dalekosiężnych planach.

Reklama

Mark Carney, prezes Banku Anglii, zauważył, że osiem z dziesięciu największych funduszy inwestycyjnych na świecie zapowiedziało, że nie będzie się angażować w projekty, które mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Całkowita wartość aktywów tej ósemki to około 4 bilionów dolarów.

Z kolei Thomas Buberl, dyrektor firmy Axa – największego towarzystwa ubezpieczeniowego na świecie – poinformował, że jego firma także wycofa się z finansowania produkcji prądu z paliw kopalnych. Uzasadnił to tym, że korzystanie z tego typu źródeł energii może zostać finalnie zakazane.

Bloomberg, największa na świecie agencja prasowa, postuluje z kolei pomysł oficjalnego publikowania danych dotyczących emisji dwutlenku węgla przez poszczególne firmy. W ten sposób łatwo byłoby sprawdzić, kto wypuszcza najwięcej tego szkodliwego gazu.

Nie tylko instytucje finansowe są przeciwne węglowi. Catherine McKenny, premier Kanady, zapowiedziała, że jej kraj zamierza w przewidywalnej przyszłości wygasić energetykę węglową. Także południowy sąsiad tego kraju mierzy się z paliwami kopalnymi. Mimo ignorowania problemów klimatycznych przez administrację obecnego prezydenta USA, firmy i organizacje tego państwa włączają się w walkę z emisją i zmianami klimatycznymi.

Informacje te są bardzo znamienne dla naszego kraju, który nadal wydobywa duże ilości węgla. Światowe trendy wskazują, że należałoby to wydobycie ograniczyć lub wręcz całkowicie wstrzymać. Mimo tego władze Polski nadal wspierają wydobywanie tego paliwa i opierają o nie części naszej gospodarki.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.