Niemalże 200 podmiotów jest chętnych do stworzenia prototypu polskiego auta elektrycznego

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) planuje jeszcze w tym roku rozpocząć budowę prototypu polskiego auta elektrycznego. Do firmy wpłynęło już kilkanaście projektów tego rodzaju pojazdów, jak informuje EMP.

„Budujące jest to, że przedsiębiorcy, projektanci i konstruktorzy połączyli siły, by wystartować w naszym postępowaniu. Stworzyli konsorcja złożone łącznie z prawie dwustu podmiotów o różnych, uzupełniających się kompetencjach. Dzięki temu zmaksymalizowali swój potencjał, a do EMP trafiły wartościowe propozycje”, komentuje dyrektor EMP, Piotr Zaremba.

Jak opowiada dyrektor: „Poziom zgłoszeń, jest – jak się spodziewaliśmy – zróżnicowany, ale wiemy już, że zawierają one ciekawe rozwiązania, które będą mogły zostać przez nas praktycznie wykorzystane w pracach nad e-autem”. W firmie obecnie trwa wstępna selekcja otrzymanych projektów, ocena ich zgodności z wymogami technicznymi i szacowanie potencjału biznesowego. Finalnie komisja konkursowa wybierze te, które mają największą szansę zmienić się w realne, produkowane masowo auta elektryczne.

Konkurs ogłoszony został w listopadzie 2017 roku. Podpisywanie pierwszych umów z wygranymi przewidziane jest na luty bieżącego roku, a jeszcze w pierwszym kwartale rozpocząć się mają zaawansowane prace nad prototypami, tak żeby wiosną 2019 roku auta mogły jeździć.

Jak mówił Krzysztof Tchórzewski, będący ministrem energii w czasie ogłaszania konkursu: „Stawką w konkursie na prototyp organizowanym przez EMP są duże kwoty, które Skarb Państwa planuje przeznaczyć na uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w Polsce”.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W Kanadzie budowę kopalni wstrzymały… indiańskie wierzenia

Następny artykuł

Szkockie systemy pływowe rozszerzają się na walijskie wody

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,