Niemcy i Francja przeprowadzą wspólne aukcje OZE

Władze Niemiec i Francji wyraziły zgodę na prowadzenie wspólnych akcji na energię produkowaną z odnawialnych źródeł energii. Kraje rozważają także możliwość włączenia źródeł energii do projektów transgranicznych Niemiec i Francji. Informację podał portal Wind Power Montly powołując się na ENDS Europe.

Brigitte Zypries, niemiecki minister gospodarki i energii, powiedziała w oświadczeniu z 17 lipca br., że wspólne inicjatywy Francji i Niemiec zostały uzgodnione podczas spotkania ministrów w celu nawiązania „ściślejszej współpracy”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak już podkreślałam, elektrownia Fessenheim powinna być pierwszą zamkniętą elektrownią jądrową – dodała przedstawiciel niemieckiego rządu odwołując się do komentarza francuskiego ministra środowiska Nicolasa Hulota, który na początku lipca br. zapowiedział, że Francja zamierza zamknąć 17 elektrowni jądrowych. Elektrownia Fessenheim jest położona niedaleko granicy niemiecko-francuskich i jest najstarszą elektrownią jądrową we Francji.

Ponadto kraje zgodziły się na utworzenie programu stypendialnego wspierającego badania nad energetyką i klimatem. Na projekt zostanie przeznaczony budżet w wysokości 45 milionów euro. Kraje chcą wesprzeć 50 naukowców.

Berlin i Paryż będą także współpracować wspólnie na szczeblu UE nad „pakietem czystej energii”, przedłożonym przez Komisję Europejską w listopadzie ubiegłego roku – dodał niemiecki minister.