Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemcy: Hanwha Q Cells wygrywa proces o naruszenie praw patentowych

Niemcy: Hanwha Q Cells wygrywa proces o naruszenie praw patentowych

Na początku miesiąca pisaliśmy o oddaleniu oskarżenia producenta paneli fotowoltaicznych  Hanwha Q Cells o naruszenie praw patentowych przeciwko JinkoSolar, REC Solar i LONGi Solar w Stanach Zjednoczonych. Procesy sądowe rozpoczęły się również w Australii i Niemczech. W Düsseldorfie właśnie zapadł wyrok na korzyść oskarżyciela.

Reklama

Przegrana w USA, wygrana w Niemczech

Kolejne rozdanie w kilkuletnim procesie o prawa patentowe do technologii fotowoltaicznej – po przegranym procesie przed Amerykańską Agencją ds. Handlu Międzynarodowego, koreański producent modułów fotowoltaicznych wygrał proces przed sądem w Düsseldorfie przeciwko 3 innym chińskim producentom: JinkoSolar, REC Solar i LONGi Solar (drugi z wymienionych ma kapitał norwesko-chiński) o nielicencyjne wykorzystanie opatentowanej technologii pasywacji do produktów, które mieli sprzedawać na europejski rynek. 

Q Cells zaznacza, że jeszcze toczy się proces przed Europejskim Urzędem Patentowym w sprawie sprzeciwu podważającego oskarżenia. Podobne kontroskarżenie pojawiło się w Chinach, gdzie to REC Solar oskarżyło Koreańczyków o naruszenie z kolei ich praw patentowych.

Blokada i zniszczenie produktów z kopią technologii

Koreański producent ma teraz prawo do ubiegania się o ograniczenia w imporcie i sprzedaży produktów swojej konkurencji. Chińczycy mają teraz nakaz wycofania ze sprzedaży i dystrybucji produktów naruszających prawa patentowe, które sprzedawały na niemieckim rynku od 30 stycznia 2019 roku. Sąd również zezwolił na zniszczenie towaru. Wyrok nie jest prawomocny i możliwe jest wystąpienie z apelacją do sądu wyższej instancji.

Źródło: renewablesnow.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.