Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemieccy Zieloni chcą zaostrzenia planu klimatycznego

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Niemieccy Zieloni chcą zaostrzenia planu klimatycznego

Zieloni, najsilniejsza partia opozycyjna w Niemczech, chcą radykalnego zaostrzenia przepisów. Nalegają m.in. na wprowadzenie ceny emisji CO2 oraz odejście od przemysłowej konsumpcji mięsa.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Po tym jak niemiecki rząd ogłosił pakiet klimatyczny, według którego do 2030 roku emisja CO2 w porównaniu do 1990 r. ma zmniejszyć się o 55%, partia Zielonych przystąpiła do ofensywy. Agencja DPA podała, że projekt uchwały na kolejny partyjny zjazd, który odbyć ma się w listopadzie bieżącego roku, zawiera znacznie bardziej radykalne pomysły.

Sztandarową propozycją rządu Angeli Merkel jest wprowadzenie pozwoleń na emisje CO2 w budownictwie i transporcie, co wpłynie na ceny paliw. Od 2021 r. cena pozwolenia ma wynosić 10 euro za tonę i stopniowo wzrastać do 35 euro w 2025 r., po czym zostałaby uwolniona. Annalena Baerbock, szefowa Zielonych, twierdzi, że ten program przez pierwsze lata nie przyniesie oszczędności.

Opozycja chce więc – poprzez reformę podatków energetycznych – wprowadzenia innej ceny emisji CO2. Z projektu wynika, że wyjściowa cena emisji tego gazu miałaby wynosić 40 euro za tonę, a w 2021 już 60 euro. Pozwoliłoby to uzyskać możliwie szybkie oszczędności dla budżetu, co z kolei doprowadziłoby do obniżenia podatku od energii elektrycznej oraz wprowadzenia „zasiłku energetycznego” w wysokości 100 euro dla wszystkich.

Zieloni wysunęli także propozycje dotyczące konsumpcji mięsa oraz rolnictwa. Postulują odejście od przemysłowego chowu zwierząt, a także wprowadzenia odpowiednich programów edukacyjnych o „konsekwencjach konsumpcji mięsa”. Opozycja deklaruje również, że w dziedzinie polityki klimatycznej jest gotowa na współpracę z rządem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.