Niemieccy Zieloni chcą zaostrzenia planu klimatycznego

Zieloni, najsilniejsza partia opozycyjna w Niemczech, chcą radykalnego zaostrzenia przepisów. Nalegają m.in. na wprowadzenie ceny emisji CO2 oraz odejście od przemysłowej konsumpcji mięsa.

Po tym jak niemiecki rząd ogłosił pakiet klimatyczny, według którego do 2030 roku emisja CO2 w porównaniu do 1990 r. ma zmniejszyć się o 55%, partia Zielonych przystąpiła do ofensywy. Agencja DPA podała, że projekt uchwały na kolejny partyjny zjazd, który odbyć ma się w listopadzie bieżącego roku, zawiera znacznie bardziej radykalne pomysły.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sztandarową propozycją rządu Angeli Merkel jest wprowadzenie pozwoleń na emisje CO2 w budownictwie i transporcie, co wpłynie na ceny paliw. Od 2021 r. cena pozwolenia ma wynosić 10 euro za tonę i stopniowo wzrastać do 35 euro w 2025 r., po czym zostałaby uwolniona. Annalena Baerbock, szefowa Zielonych, twierdzi, że ten program przez pierwsze lata nie przyniesie oszczędności.

Opozycja chce więc – poprzez reformę podatków energetycznych – wprowadzenia innej ceny emisji CO2. Z projektu wynika, że wyjściowa cena emisji tego gazu miałaby wynosić 40 euro za tonę, a w 2021 już 60 euro. Pozwoliłoby to uzyskać możliwie szybkie oszczędności dla budżetu, co z kolei doprowadziłoby do obniżenia podatku od energii elektrycznej oraz wprowadzenia „zasiłku energetycznego” w wysokości 100 euro dla wszystkich.

Zieloni wysunęli także propozycje dotyczące konsumpcji mięsa oraz rolnictwa. Postulują odejście od przemysłowego chowu zwierząt, a także wprowadzenia odpowiednich programów edukacyjnych o „konsekwencjach konsumpcji mięsa”. Opozycja deklaruje również, że w dziedzinie polityki klimatycznej jest gotowa na współpracę z rządem.