Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nietypowe turbiny wiatrowe uzyskują koncesję na norweskich wodach

Nietypowe turbiny wiatrowe

Nietypowe turbiny wiatrowe uzyskują koncesję na norweskich wodach

SeaTwirl, szwedzka firma zajmująca się technologiami w energetyce wiatrowej, uzyskała właśnie koncesję na norweskich wodach. Jak działają nietypowe turbiny wiatrowe SeaTwirl o pionowej osi i czy mogą zmienić sposób, w jaki myślimy o turbinach wiatrowych?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nietypowe turbiny wiatrowe

Firma SeaTwirl uzyskała pięcioletnią koncesję na instalację pływającej turbiny wiatrowej S2x w gminie Bokn w Norwegii. Ta decyzja jest kamieniem milowym dla szwedzkiej spółki, która rozwija własne, nietypowe turbiny wiatrowe. 

Wniosek dotyczy instalacji turbiny S2x o mocy 1 MW i pionowej osi z systemem cumowniczym oraz kabli do przesyłu energii. S2x ma wysokość 55 metrów nad poziomem morza, sięga 80 metrów pod powierzchnię wody, a średnica turbiny wynosi 50 metrów.

Obiekt ma być zlokalizowany około 700 metrów od brzegu, na głębokości do 130 metrów. Miejsce przeznaczone na instalację S2x było wcześniej farmą rybną. Planuje się, że nietypowa turbina wiatrowa zostanie podłączona do istniejącej lądowej podstacji transformatorowej. Haugaland Kraft, norweska firma energetyczna, kupi wyprodukowaną energię elektryczną.

Cieszymy się, że otrzymaliśmy zgodę NVE (Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii), ponieważ czekaliśmy na koncesję w Norwegii, aby móc kontynuować prace na projekcie S2x. W oczekiwaniu na zatwierdzoną koncesję dobrze wykorzystaliśmy czas. Nasz zespół skoncentrował swoje wysiłki na poprawie konstrukcji turbiny, aby była jak najbardziej wydajna i optymalna, a także na przeglądzie i minimalizacji potencjalnych zagrożeń – powiedział Peter Laurits, dyrektor generalny SeaTwirl.

Jaka dokładnie działają nietypowe turbiny wiatrowe SeaTwirl?

Rewolucja w energetyce wiatrowej?

Turbiny wiatrowe SeaTwirl wykorzystują turbinę wiatrową o pionowej osi z wieżą połączoną z konstrukcją podmorską. Energia wiatru wprawia turbinę w ruch obrotowy,a konstrukcja zachowuje swoją stabilność.

Turbina wiatrowa, wieża i część podmorska obracają się jako jedna całość. Wokół wieży, nad powierzchnią wody, ale pod turbiną wiatrową, znajduje się zamknięta i statyczna, obudowa generatora, która się nie obraca. Obudowa generatora i turbina wiatrowa są bezpiecznie zakotwiczone na dnie morskim za pomocą kilku trakcyjnych lin cumowniczych.

nietypowe turbiny wiatrowe
Schemat turbiny S2x, od góry: rozpory, łopaty wirnika, wieża, generator energii, cumowanie, słup, źródło: seatwirl.com

Jakie korzyści płyną z zastosowania tej technologii?

Jak twierdzą twórcy, turbiny SeaTwirl mogą być umieszczane na obszarach, które są obecnie poza zasięgiem standardowych morskich turbin wiatrowych. Zwykłe wiatraki na morzu ogranicza głębokość około 50-60 metrów. Turbiny SeaTwirl mogą być zakotwiczone na głębokości znacznie większej niż 50-60 metrów. Tym samym nowa technologia pozwala wykorzystać potencjał miejsc, gdzie wiatry są silniejsze i bardziej przewidywalne. 

Twórcy twierdzą także, że ich konstrukcja jest prosta, wytrzymała i ma jedynie kilka ruchomych części. Minimalizuje to potrzebę konserwacji, co prowadzi do skrócenia przestojów i pozwala na większą liczby godzin pracy turbiny oraz obniżenie kosztów związanych z produkcją energii.

Pierwszy prototyp firmy został zainstalowany na morzu w 2015 roku. Obecnie trwają prace rozwojowe nad kolejną pełnoskalową jednostką o mocy zainstalowanej turbiny 1 MW. 

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Skandynawii? Zobacz artykuł:

źródło i zdj. główne: seatwirl.com/news/seatwirl-receives-an-approved-concession-in-norway

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.