Nowa flota pojazdów elektrycznych od Renault

Renault Trucks zaprezentował nową flotę całkowicie elektrycznych pojazdów wyposażonych w najnowocześniejsze technologie. Trafią one na rynek w przyszłym roku. Za ich produkcję odpowiedzialna będzie nowa linia montażowa we Francji.

Elektryczne pojazdy od Renault o pojemności od 3,5 do 26 ton przeznaczone są do zastosowań miejskich i transportowych. Dlatego wśród nowych modeli pojawił się np. bus i ciężarówka. Każdy z wariantów wyposażony jest w akumulatory litowo-jonowe, a zasięg rzeczywisty (zależny m.in. od mocy silnika i wagi pojazdu) waha się od 120 do 300 kilometrów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W nowej flocie znajdzie się: Renault Master Z.E. rozwijający maksymalną prędkość 100 km/h i wyposażony w silnik elektryczny o mocy 57 kW, Renault Trucks D Z.E. z silnikiem o mocy 185 kW i dwubiegową skrzynią biegów oraz Renault Trucks D Wide Z.E. z dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 370 kW i również dwubiegunową skrzynią biegów.

Nowa flota od Renault Trucks pokazuje również, że motoryzacyjny rynek usług transportu miejskiego staje się coraz bardziej elektromobilny. Tego typu pojazdy elektryczne dostarcza już w Europie i Stanach Zjednoczonych Daimler. Volvo zapowiedziało komercyjną produkcję swojej ciężarówki elektrycznej, podobnie jak Tesla, która zaprezentowała pod koniec 2017 roku model Semi.

Za produkcję nowych modeli floty Renault Trucks odpowiedzialna będzie nowa linia montażowa, która powstanie w fabryce Blainville-sur-Orne w Normandii we Francji. Według zapowiedzi firmy pierwsze pojazdy powinny pojawić się na drogach w przyszłym roku.

Od 2001 roku Renault Trucks jest własnością Volvo Group, chociaż posługuje się logiem Renaulta. Volvo zapowiedziało pomoc w pełnej elektryfikacji nowej floty, mimo że w międzyczasie prowadzi własną linię produkcyjną tego typu pojazdów.