Nowa fuzja na amerykańskim rynku fotowoltaicznym

Amerykański koncern Con Edison planuje przejąć od koncernu Sempra instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 943 MW. Ta warta 1,54 miliarda dolarów transakcja uczyni Con Edison drugim największym operatorem systemów fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich latach obserwuje się liczne fuzje i przejęcia w sektorze PV w USA. Skala konsolidacji na solarnym rynku w Stanach Zjednoczonych jest coraz większa. Najnowsza transakcja pomiędzy Con Edison i Sempra jest rekordowa. Umowa nadal wymaga zatwierdzenia przez Departament Energii oraz Federalną Komisję Regulacji Energetycznych, ale nabywca spodziewa się finalizacji tych kwestii do końca tego roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zakup projektów przez Con Edison w tym roku niemalże podwoi moce posiadane przez firmę w swoim portfolio. Po osiągnięciu 2,6 GW mocy OZE (w tym 2,2 GW PV) stanie się ona drugim największym operatorem systemów fotowoltaicznych w całych Stanach Zjednoczonych.

Con Edison kupuje znane sobie projekty – około 379 MW z nich jest obecnie we wspólnym posiadaniu Edisona i Sempra. Projekty te znajdują się w Kalifornii, Arizonie, Nevadzie i Nebrasce. Umieszczone są blisko wschodniej części inwestycji wiatrowych, jakie koncern już ma w swoim portfelu.

Znaczna część projektów posiada długoterminowe kontrakty na sprzedaż energii elektrycznej, zazwyczaj na 20-25 lat. Prąd kupują głównie miasta, ale także koncerny energetyczne, czy nawet wojsko. Jak zauważa Sempra, dzięki tym umowom inwestycje są stabilnym źródłem dochodów dla swojego właściciela.

Con Edison planuje sfinansować zakupy pożyczką w wysokości 825 milionów dolarów oraz 715 milionami własnych środków. Wraz z zakupem instalacji firma przejmuje też 576 milionów debetu z nimi związanego. Jak szacują władze spółki, dywidendy z nowych zakupów wypłacane będą po 2020 roku.

Firma nie kończy zakupów na tej inwestycji. Spółka planuje także rozwój w sektorze OZE. Póki co Con Edison nie podaje detali dotyczących ilości i mocy projektów fotowoltaicznych czy magazynów energii, które zamierza nabyć.

źródło: pv-magazine.com