Nowa ukraińska fabryka modułów fotowoltaicznych

Ukraińska firma z branży energii odnawialnej – Kness Group, ogłosiła, że nowo powstała fabryka modułów fotowoltaicznych w Winnicy (miejscowość w centralnej Ukrainie) rozpoczęła działalność produkcyjną. Początkowa moc produkcyjna – 200 MW z czasem ma się zwiększyć nawet dwukrotnie.

Kness Group informuje, że fabryka o wartości 5 milionów euro została zbudowana w ciągu 12 miesięcy, a za technologię jej linii produkcyjnych odpowiada Chiński Instytut Narodowy. Zakład produkuje bezramowe moduły fotowoltaiczne z 60-72 ogniwami, o mocy wyjściowej 270-370 W. Zgodnie ze strategią firmy do końca bieżącego roku mają dwukrotnie zwiększyć się moce produkcyjne fabryki w Winnicy – z 200 MW do 400 MW.

Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej Kness to ważne wydarzenie, ponieważ wraz z początkiem produkcji ukraińskich modułów fotowoltaicznych Ukraina będzie miała 100% swoich głównych komponentów do PV – powiedział dyrektor generalny Kness – Serhii Shakalov.

Panele produkowane w Winnicy będą wykorzystywane do budowy PV na Ukrainie, obejmując 97,6 MW nowych mocy powstających w tym regionie. Kness Group dodaje również, że planuje rozmieścić 51,7 MW energii słonecznej w regionie Kherson – z kolejnymi projektami w Kijowie (6MW), Kirowogradzie (17 MW), Odessie (9,5 MW) i Dniepropietrowsku (1 MW).

Konflikt między Kijowem a Moskwą to paradoksalnie szansa dla Ukrainy na podjęcie kroku w kierunku niezależności energetycznej kraju – zmniejszenia importu ropy, gazu, a także materiałów jądrowych. Ponadto ukraiński rząd przyznaje nowym firmom upusty za projekty fotowoltaiczne zbudowane za pomocą krajowego sprzętu.

źródło: pv-magazine