Nowe inwertery ABB

W dniach 10–13 września br. w USA odbyły się targi Solar Power International – największe wydarzenie w Ameryce Północnej zrzeszające przedsiębiorstwa z branży fotowoltaicznej. Uczestniczyło w nim prawie osiemnaście tysięcy osób z tego sektora, wśród których niemal trzydzieści procent pochodziło z krajów spoza Ameryki Północnej. Event ten jest uznawany za jeden z największych forów fotowoltaicznych na świecie. Spośród ponad sześciuset pięćdziesięciu firm przedstawiających swoją ofertę sto piętnaście działa w branży magazynowania energii.

Targi zostały wykorzystane do pokazania nowych produktów przez korporację ABB, która zajmuje się wytwarzeniem urządzeń z zakresu automatyki, elektroniki i energetyki. Firma zaprezentowała nową serię falowników przeznaczonych do domowego, komercyjnego i przemysłowego zastosowania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Falowniki to przyrządy konieczne do zamiany prądu stałego, produkowanego przez panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny, obecny w sieci energetycznej. Wybór falownika przy tworzeniu instalacji jest kluczową fazą projektowania. Wysoka jakość tego urządzenia pozwala uzyskać z instalacji większą ilość energii, nieodpowiedni jego wybór natomiast może przeszkodzić w pracy całego systemu.

UNO DM Plus, pierwszy z pokazanych modeli, będzie kompatybilny z systemami o mocy od 1,2 do 6 kW (od kilku do około dwudziestu paneli fotowoltaicznych). Wersja ta przeznaczona jest do użytku domowego, a głównymi jej zaletami są prostota instalacji (system Plug&Play) oraz przyjazny interfejs, pozwalający śledzić na bieżąco generowanie energii i optymalizować ustawienia.

Następny model to TRIO TM, który obsłuży systemy o mocy do 60 kW. Jest przeznaczony do współpracy z małymi systemami przemysłowymi. Zarówno to urządzenie, jak i kolejny model PVS120, o mocy do 120 kW, są w stanie łączyć się w internetem i przechowywać informacje w chmurze. System ten jest skalowalny, więc w przypadku rozbudowy instalacji i dodaniu kolejnych inwerterów będą one ze sobą współpracować. Zostaną wyposażone w wiele trackerów, systemów optymalizujących pracę pod kątem nasłonecznienia, które podwyższają ich efektywność.Wersje te nie są jeszcze dostępne na rynku, ABB planuje ich wprowadzenie na początku 2018 roku. Więcej informacji na ten temat (w szczególności szczegóły techniczne) są dostępne na stronie producenta.