Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe odkrycie w dziedzinie perowskitów. Panel, który sam niweluje uszkodzenia

Nowe odkrycie w dziedzinie perowskitów. Panel, który sam niweluje uszkodzenia

Nowe odkrycie w dziedzinie perowskitów. Panel, który sam niweluje uszkodzenia

Międzynarodowa grupa badaczy odkryła metodę produkcji paneli perowskitowych, które charakteryzują się nie tylko dużą wydajnością, ale też wyjątkową wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Tego typu innowacje mogą być kolejnym krokiem na drodze do powszechnie używanych perowskitów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowe technologie w branży perowskitów

Perowskit to materiał, który stanowi alternatywę dla stosowanego współcześnie w panelach PV krzemu. Badacze z całego świata pracują nad ulepszeniem technologii fotowoltaiki perowskitowej tak, aby wykonane z tego surowca moduły były coraz wydajniejsze, a ostatecznie mogły zostać wprowadzone do powszechnego użytku. Charakteryzuje je wyjątkowa elastyczność, a także fakt, że mogą produkować energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego.

Jednym ze wciąż badanych aspektów perowskitów jest ich wytrzymałość i odporność na warunki zewnętrzne, takie jak na przykład opady atmosferyczne czy wiatr. Grupa badaczy z australijskiego Uniwersytetu Monash, brytyjskiego Oksfordu oraz City University w Hongkongu opracowała panel perowskitowy, który potrafi… samodzielnie niwelować drobne uszkodzenia. Jego działanie oparte jest na chemicznym procesie pasywacji.

– Nasza strategia powolnego uwalniania to istotne posunięcie w kwestii fotowoltaiki perowskitowej. Przez wolne nakładanie środków pasywujących na materiał perowskitowy, jesteśmy w stanie wyprodukować panele o nie tylko lepszej wydajności, ale też wydłużonej długoterminowej stabilności w warunkach pozalaboratoryjnych – mówi w rozmowie z pv-magazine.com Udo Bach z Uniwersytetu Monash.

Samoleczący się panel słoneczny? To nowe odkrycie

Czym jest wspomniany pasywacja? To proces, podczas którego dana substancja chemiczna staje się mniej aktywna dzięki utworzeniu na jej powierzchni warstwy niewchodzącej w reakcje z otoczeniem. Panel perowskitowy stworzony przez naukowców z Australii, Hongkongu i Wielkiej Brytanii sprawnie pasywuje się, nawet jeśli ulegnie drobnemu uszkodzeniu, co ogranicza dalsze problemy techniczne z urządzeniem. Zdaniem badaczy można porównać ten proces do samouzdrawiania się urządzenia.

Stworzony w ten sposób moduł charakteryzuje się sprawnością energetyczną na poziomie 25,1%, a w warunkach laboratoryjnych działał stabilnie przez niecałe 1000 godzin w temperaturze 85°C przy symulowanym świetle słonecznym.

– Ten przełom może otworzyć drogę do bardziej niezawodnych i sprawnych paneli perowskitowych, co stanowi element globalnej transformacji na zrównoważone rozwiązania energetyczne – twierdzi Udo Bach.

Aktualnie na świecie istnieje jedna farma perowskitowa – jest znajduje się w Chinach na pustyni Kubuqi. Jest to pilotażowy obiekt o mocy zaledwie 1 MW, który ma za zadanie przetestowanie tej technologii w warunkach pustynnych. Być może dzięki odkryciu samolęczącego się perowskitu tego typu elektrownie za jakiś czas będą mogły wyjść z fazy testów i produkować energię dla każdego z nas.

– O chińskiej farmie perowskitowej pisaliśmy tu: Pierwsza farma perowskitowa na świecie otwarta w Chinach. To część większego projektu

Źródła: pv-magazine.com, nature.com, teraz-srodowisko.pl

Fot. Monach University

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.