Nowe przepisy w sprawie odpadów. Samorządowcy nie zgadzają się z resortem

Nowe przepisy w sprawie odpadów. Samorządowcy nie zgadzają się z resortem

Samorządowcy martwią się nowymi rozwiązaniami Ministra Klimatu ws. odpadów. Proszą o pilne spotkanie, bo ich ocena postulatów resortu jest negatywna. Z kolei ministerstwo zarzuca samorządom złe zarządzanie polityką odpadową. 

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego obradowała 18 grudnia. Samorządowcy są zaniepokojeni zmianami, które chce wprowadzić Ministerstwo Klimatu. 

– Odpowiadacie nam na nasze pismo zgłaszające potrzeby systemowych rozwiązań w gospodarce odpadami, z którego to pisma dowiadujemy się, że cały problem jest w tym, że nieudolnie zarządzamy odpadami. To jest cytat z pisma, które dostaliśmy w odpowiedzi na nasze pismo do p. ministra Kurtyki. My chcemy powstrzymać jakoś tę nieudolność i pokazać problemy, które nas bolą i naszym zdaniem nie wynikają z naszej nieudolności – mówił Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, a także sekretarz KWRiST.

Samorządowcy proszą o spotkanie z ministrem Kurtyką, bo kwestie, które chcą poruszyć, uważają za „palące”. Samorządy są strategicznym partnerem resortu w sprawie odpadów. Na posiedzeniu był obecny wiceminister Sławomir Mazurek, który odpierał zarzuty samorządowców dotyczące ich odpowiedzialności za złą politykę odpadową. 

Nie znajdzie pan żadnej mojej wypowiedzi, która by w ten sposób wskazywała. (…) Dla mnie samorządy są podstawowym partnerem – powiedział Mazurek.