Nowe wyspy na Arktyce

Rosyjska marynarka natrafiła na pięć wysp, które odsłonił topniejący lodowiec. Ekspedycja, która odbyła się na przełomie sierpnia i września br. szczegółowo je odwzorowała i oficjalnie zarejestrowała. 

Jak donosi najnowszy raport ONZ, zmniejszanie się lodowca w Arktyce w okresie od 2015 do 2019 roku było większe niż w jakimkolwiek wcześniejszym pięcioletnim okresie prowadzenia pomiarów. W związku ze zmianami klimatu i wynikającymi z niej wzrostami temperatury, Rosja w ostatnich latach stworzyła w tym rejonie zespół wojskowych i naukowych placówek badawczych.

Na przełomie sierpnia i września tego roku rosyjska ekspedycja udała się w okolice Bieguna Północnego. W pobliżu archipelagu Nowa Ziemia, który leży na oceanie Arktycznym, odkryto pięć nowych, nieznanych dotąd wysp. Kierujący ekspedycją Aleksander Mosiejew powiedział, że odkrycie spowodowały zmiany dotyczące pokrywy lodowej. – Wcześniej mieliśmy do czynienia z lodowcami. Myśleliśmy, że są one częścią głównego lodowca. Topnienie, zapadanie się i zmiany temperatury doprowadziły do odsłonięcia się tych wysp – tłumaczył naukowiec podczas konferencji prasowej.

Powierzchnia wysp waha się od 900 do 54 tys. metrów kwadratowych. Mosiejew powiedział również, że wyspy zostały oznaczone i oficjalne zarejestrowane, więc wkrótce zostaną im nadane nazwy.