Nowoczesne technologie informatyczne w budownictwie

W dzisiejszych czasach wiele firm budowlanych w swojej pracy chętnie korzysta z technologii informatycznych, zarówno przy projektowani jak i budowie nowoczesnych, niezwykle funkcjonalnych budynków. Stosowanie coraz to nowszych rozwiązań zawsze ma na celu poprawę komfortu i jakości życia ludzkiego. Chociaż pierwszy raz termin ”inteligentne budownictwo” wprowadzono w latach 70 ubiegłego wieku, dopiero teraz widać co tak naprawdę w założeniu.

Takie nieruchomości, korzystające z najwyższych technologii łączą w sobie komfort, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Inteligentne budownictwo, dzięki zastosowaniu wielu sprytnych rozwiązań, pozwala w niektórych sytuacjach dość znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu wysokiej jakości technologii w obszarach takich jak:
– systemy elektryczne i zasilające
– okablowanie strukturalne
– system audiowizualny
– system oświetleniowy
– elementy sygnalizacji zagrożenia pożarowego
– systemy służące do sygnalizacji włamania i napadu
– systemy transportu wewnętrznego
– klimatyzacja oraz wentylacja wewnątrz całego budynku
– systemy ogrzewania
– systemy telekomunikacyjne i informatyczne.
Cechą charakterystyczną inteligentnych budynków jest fakt, że wszystkie te systemy połączone są ze sobą spójną, działającą bez zakłóceń siecią komunikacyjną.

Kilka przykładów zastosowania najnowocześniejszych technologii w budynkach

Automatycznie podświetlający się pojazd. Niektóre nowoczesne domy, witają swoich domowników powracających z urlopu czy ciężkiego dnia w pracy ładnie i efektownie oświetlonym podjazdem. Wystarczy podjechać pod bramę samochodem, a ona sama się otwiera. To samo dzieje się z bramą garażową. To daje domownikom niezwykłe wrażenie, że wszystko mają w swoim domu pod kontrolą.
Czujniki ruchu, to w nowoczesnych budynkach, nie tylko tych mieszkalnych, absolutna podstawa. Takie elementy często dopasowywane są do oświetlenia. wystarczy znaleźć się blisko zasięgu takiego czujnika, a już zapala się światło. W ciągu dnia zostają one automatycznie dezaktywowane.

Odpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniach zawsze jest gwarancją komfortu i dobrych warunków do wypoczynku. Dlatego w inteligentnym budownictwie zaledwie jednym przyciskiem kontrolować można panującą w pomieszczeniu temperaturę. Istnieje także możliwość ustawiania odpowiedniej ilości ciepła czy chłodu w pomieszczeniu korzystając z aplikacji internetowej będąc np. w pracy. Dzięki temu w mroźne dni wracamy do ciepłego, dobrze ogrzanego domu.

Smart building w wykonaniu WPIP z Poznania

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.