Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy, ekologiczny materiał budowlany wyprodukowany z… obierków ziemniaków

Nowy, ekologiczny materiał budowlany wyprodukowany z… obierków ziemniaków

Wiele materiałów budowlanych, takich jak płyty MDF, zawiera w sobie toksyczne związki szkodliwe dla środowiska, np. formaldehyd. Teraz jednak powstają liczne alternatywy. Jedną z nich jest płyta wykonana z obierek od ziemniaków – dzieło firmy Chip[s] Board.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spółkę Chip[s] Board tworzą projektanci Rowan Minkley i Robert Nicoll oraz naukowiec Greg Cooper. Opracowali oni wspomnianą płytę, jako biodegradowalną, ekologiczna alternatywę dla MDFu czy innych materiałów budowlanych.

Innowacyjny materiał jest wolny od toksycznych żywic i innych chemikaliów, takich jak formaldehyd. Po wyrzuceniu materiał ten nie ma negatywnego wpływu na środowisko – po prostu się rozkłada.

Minkley, Nicoll i Cooper chcą, by opracowane przez nich tworzywo, wykorzystując pozostałości po produkcji żywności, zastąpiło płyty drewnopochodne. Zagospodarowane przez nich obierki ziemniaków są rafinowane i powstaje z nich materiał wiążący. Jest on następnie wykorzystany do scalania w płyty włókien – mogą one pochodzić z ziemniaków, ale także z bambusa, pozostałości po produkcji piwa, czy z drewna z recyklingu.

recykling obierków

Po nałożeniu spoiwa na włókna całość jest sprasowywana na ciepło. Płyty te można wykorzystywać do produkcji mebli, budynków itp. Po zakończeniu ich eksploatacji można je wyrzucić – są one biodegradowalne.

Detale produkcji płyt nie zostały podane, a Minkley i Nicoll zgłosili patent na opracowany przez siebie proces. Ujawnili tylko, że samo prasowanie przypomina produkcję płyt MDF. Jedyna różnica to zastąpienie żywic opartych o formaldehyd spoiwem z resztek. Wyprodukowane płyty mają mieć równie dobre własności mechaniczne, jak zwykłe płyty MDF i doskonale sprawdzają się jako alternatywa.

Źródło: chipsboard

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.