Nowy, ekologiczny materiał budowlany wyprodukowany z… obierków ziemniaków

Wiele materiałów budowlanych, takich jak płyty MDF, zawiera w sobie toksyczne związki szkodliwe dla środowiska, np. formaldehyd. Teraz jednak powstają liczne alternatywy. Jedną z nich jest płyta wykonana z obierek od ziemniaków – dzieło firmy Chip[s] Board.

Spółkę Chip[s] Board tworzą projektanci Rowan Minkley i Robert Nicoll oraz naukowiec Greg Cooper. Opracowali oni wspomnianą płytę, jako biodegradowalną, ekologiczna alternatywę dla MDFu czy innych materiałów budowlanych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Innowacyjny materiał jest wolny od toksycznych żywic i innych chemikaliów, takich jak formaldehyd. Po wyrzuceniu materiał ten nie ma negatywnego wpływu na środowisko – po prostu się rozkłada.

Minkley, Nicoll i Cooper chcą, by opracowane przez nich tworzywo, wykorzystując pozostałości po produkcji żywności, zastąpiło płyty drewnopochodne. Zagospodarowane przez nich obierki ziemniaków są rafinowane i powstaje z nich materiał wiążący. Jest on następnie wykorzystany do scalania w płyty włókien – mogą one pochodzić z ziemniaków, ale także z bambusa, pozostałości po produkcji piwa, czy z drewna z recyklingu.

Po nałożeniu spoiwa na włókna całość jest sprasowywana na ciepło. Płyty te można wykorzystywać do produkcji mebli, budynków itp. Po zakończeniu ich eksploatacji można je wyrzucić – są one biodegradowalne.

Detale produkcji płyt nie zostały podane, a Minkley i Nicoll zgłosili patent na opracowany przez siebie proces. Ujawnili tylko, że samo prasowanie przypomina produkcję płyt MDF. Jedyna różnica to zastąpienie żywic opartych o formaldehyd spoiwem z resztek. Wyprodukowane płyty mają mieć równie dobre własności mechaniczne, jak zwykłe płyty MDF i doskonale sprawdzają się jako alternatywa.

Źródło: chipsboard