Nowy magazyn energii Vattenfalla w Hamburgu

Nowy magazyn energii Vattenfalla w Hamburgu

Szwedzka firma Vattenfall uruchomiła właśnie w Hamburgu nowy magazyn energii. Instalacja znajduje się w portowej dzielnicy miasta i jest w stanie dostarczyć do 2 MW mocy. Do jej konstrukcji wykorzystano akumulatory, pochodzące z testowych samochodów elektrycznych marki BMW. Obiekt aktualnie jest testowany, a do sieci przyłączony zostanie na początku przyszłego roku.

W magazynie znajdzie się 2600 modułów do przechowywania energii, które pochodzą z stu testowych pojazdów BMW. Łączna pojemność zgromadzonych w magazynie akumulatorów to 2,8 MWh. Magazyn energii zostanie wykorzystany do stabilizacji sieci energetycznej w tym rejonie Niemiec. Wykorzystanie w tym celu tych akumulatorów jest idealnym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że przełączanie pomiędzy trybem ładowania a rozładowywania zajmuje zaledwie ułamek sekundy.

Energia pochodząca z magazynu posłużyć może nie tylko do stabilizacji sieci, ale także zasilania systemów jej sterowania. Jak podaje Vattenfall tygodniowo niemiecki operator kupuje 600 MW mocy do zasilania systemów sterowania sieci. Energia ta pochodzi głównie z elektrowni konwencjonalnych i szczytowo-pompowych, a jej koszt waha się od 2000 do 3000 euro za MW.

To nie jedyna tego rodzaju instalacja, jaką budować będzie Vattenfall. Firma ta wygrała niedawno przetarg na instalację magazynu o mocy 22 MW w Wielkiej Brytanii. Ma się on znaleźć obok elektrowni wiatrowej Pen y Cymoedd, której operatorem jest Vattenfall.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.