Nowy prezydent Korei Południowej: TAK dla czystej energii, NIE dla atomu

Nowy Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in powiedział w poniedziałek (21.06), że jego kraj będzie stronił od planów budowy nowych elektrowni jądrowych oraz wydłużania żywotności obecnie istniejących na rzecz zminimalizowania udziału energii jądrowej w miksie energetycznym Korei.

– Skończymy plany generacji jądrowej oraz utorujemy drogę do epoki bez atomu – powiedział przedstawiciel Koreii podczas wydarzenia zamknięcia reaktora Kori nr 1 w Busan, zlokalizowanego około 300 kilometrów na południowy-wschód od Seulu. Podczas kampanii wyborczej polityk skupiał się m.in. na postulatach związanych z ograniczaniem udziału energii węglowej i jądrowej w koreańskim miksie energetycznym, jednak – jak zauważa agencja Reuters – nie zobowiązał się do konkretnych działań na rzecz zamknięcia elektrowni jądrowych. Poinformował, że władza będzie się starała jak najszybciej zamknąć drugi, najstarszy reaktor jądrowy – Wolsong 1. Decyzja i działania będą uzależnione przede wszystkim od zapotrzebowania na energię państwa i poziom zasilania krajowych sieci energetycznych.

Jak informuje agencja Reuters, Korea Południowa zamknęła najstarszy reaktor jądrowy w kraju na stałe w nocy z 18 na 19 czerwca br. Wspomniany reaktor przepracował już 40 lat, w związku z tym osiągnął już swoją maksymalność zdolność techniczną.

Obecnie Korea Południowa posiada w użyciu 25 reaktorów, które dostarczają około 27 procent energii elektrycznej dla państwowych sieci. Aż 42 procent energii jest generowana w elektrowniach geotermalnych. Większość z nich swoją dopuszczalną pod względem bezpieczeństwa żywotność kończą w latach 2020-2030. Były prezydent Koreii Lee Myung promował w sposób intensywny energię jądrową jako jedno ze źródeł czystej energii. Wspierał on lokalne firmy m.in. w wygranym przetargi na budowę reaktora jądrowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecny rząd Korei chce postawić na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie udziału sektora LNG. Według planów Korei udział OZE w 2030 roku będzie wynosił 20 procent.

 

Źródło: Reuters, The Japan Times, Korea Herald

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

PGE otwiera się na szeroką współpracę ze start-upami

Następny artykuł

Vestas prezentuje nowe turbiny o mocy 4,2 MW

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,