Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Obowiązek OZE: MKiŚ zaproponował zmiany

Obowiązek OZE: MKiŚ zaproponował zmiany

W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczący tzw. obowiązku OZE. MKiŚ proponuje jego ustalenie na poziomie 12,5% w 2025 roku. W kolejnych latach zapowiada obniżenie.

Reklama

Zmiana obowiązku OZE 

W środę, 24 lipca 2024 roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia sporządzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Proponowane regulacje prawne dotyczą ustalenia wysokości tzw. obowiązku OZE. 

Mowa o określonym poziomie wolumenu energii potwierdzonego świadectwem pochodzenia, czyli zielonym certyfikatem, do którego zakupu zobowiązani są sprzedawcy energii elektrycznej. 

Proponowana wysokość stawek

W przesłanym projekcie ministerstwo proponuje ustalenie obowiązku dla zielonych certyfikatów na poziomie:

  • 12,5% w 2025 roku;
  • 12% w 2026 roku;
  • 11,5% w 2027 roku.

To zdecydowana zmiana w porównaniu do ustaleń na bieżący rok, w którym obowiązek ten jest ponad dwukrotnie niższy i wynosi 5%. 

soze Infografika blog 27

W kwestii błękitnych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia z biogazu rolniczego, MKiŚ postuluje utrzymanie dotychczasowych ustaleń, czyli na poziomie 0,5%. 

Ustalenie wielkości udziału na wyżej wymienionych poziomach ma zwiększyć stabilność oraz przewidywalność warunków funkcjonowania rynku OZE dla wytwórców energii.

Potrzeba zrównoważenia popytu i podaży

Kolejną zmianą jest propozycja uregulowania wysokości obowiązku OZE na przestrzeni trzech kolejnych lat. W poprzednich latach ustanawiano go z perspektywą jedynie najbliższego roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu – trzyletnia perspektywa regulacyjna ma na celu zwiększenie przewidywalności popytu, a co za tym idzie także cen na rynku zielonych certyfikatów. 

– Stan takiej równowagi jest zasadny ze względu na wciąż znaczącą liczbę aktywnych świadectw pochodzenia zapisanych na kontach użytkowników systemu, który wynosi ok. 15 TWh. Gwarantuje to płynność rynku pozwalającą na nabycie przez dużych sprzedawców energii świadectw pochodzenia w ilościach pozwalających na realizację przez te podmioty ich obowiązków ustawowych – uzasadnia ministerstwo.

Aktualnie projekt znajduje się w fazie konsultacji. Uwagi i opinie można zgłaszać do 5 sierpnia bieżącego roku.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Fot.: gettyimages, manfredxy / canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.