Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Obowiązek raportowania wpływu na środowisko – nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Kogo obejmie?

Obowiązek raportowania wpływu na środowisko – nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Kogo obejmie?

Każdy z nas zastanawia się jakie zmiany przyniesie nowy rok, również w obszarze odnawialnych źródeł energii i ekologii. Wiemy na pewno, że to, co się zmieni, to lista firm, które mają obowiązek składania raportu dotyczącego zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. Niedługo dołączą do niej kolejne przedsiębiorstwa, które od nowego roku będą musiały przygotowywać specjalne sprawozdania. 

Reklama

Nowe przepisy

Unijna dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive – dyrektywa w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) zwiększa obowiązki firm w zakresie raportowania niefinansowego ESG. Od 2025 roku obejmie już 3,6 tys. przedsiębiorstw w Polsce, które będą miały obowiązek złożyć raport ESG za rok 2024.

Unijne prawo coraz mocniej skupia się na tym, żeby uściślić kwestię spójności w raportowaniu. Na wdrożenie czekają także przepisy mówiące o wyliczeniu śladu węglowego czy zwalczaniu praktyk greenwashingowych.

Wyzwania dla przedsiębiorstw

W najbliższych latach liczba firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego znacząco się powiększy w związku z najnowszymi regulacjami. Trudności przedsiębiorstwom nastręcza zwłaszcza pozyskanie danych emisji gazów cieplarnianych z zakresu 3. Z kolei brak tych danych w raportowaniu może grozić problemem z pozyskaniem finansowania czy kontrahentów.

– Branża nieruchomości wyjątkowo czujnie podchodzi do problemu dekarbonizacji. Wymuszają to przepisy, ale i inwestorzy. Oczywiście sporo się o tym dyskutuje, szkoli, powstały różne metodologie, które już dziś są w stanie zweryfikować obliczenia tak, żeby uzyskać realną zgodność z rzeczywistością w całym cyklu życia budynku. […] Ale to, czego – nie tylko zresztą w nieruchomościach – potrzebujemy, to jednego uzgodnionego dla wszystkich sposobu obliczania śladu węglowego. Mało o tym się mówi głośno, ale brakuje normalizacji dla producentów, w jaki sposób podawać ślad węglowy. W tej chwili każdy wylicza go po swojemu, co sprawia, że trudno porównywać te wyniki, a transparentność danych wydaje się kluczowa także w ocenie biznesowego wymiaru raportów ESG – podkreśla Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt. 

Ślad węglowy nową walutą

Ślad węglowy jest jednym z najważniejszych wskaźników zmiany klimatu. W jego obliczeniach uwzględnia się emisje gazów cieplarnianych powstałe w całym cyklu życia produktu czy usługi, w tym wydobycie surowców, produkcję, transport, użytkowanie i utylizację. 

W ostatnim czasie redukcja śladu węglowego zyskała wymiar biznesowy i stanowi czynnik rywalizacji na globalnym rynku. 

– Wygrają te firmy, które jako pierwsze wdrożą odpowiednie procedury jego kalkulacji i redukcji. Dlatego dziś każdy liczący się gracz na rynku myśli o tym, jak ten parametr wbudować w funkcjonowanie biznesu na co dzień – mówi Marcin Kosieniak.

Źródła: informacje prasowe Human Signs

Fot.: bing.com, canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.