Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unia Europejska zainwestuje 116 milionów euro w ochronę przyrody. Dofinansowanie także dla Polski 

Unia Europejska zainwestuje 116 milionów euro w ochronę przyrody. Dofinansowanie także dla Polski 

Środki finansowe z program LIFE wesprą osiem dużych projektów ekologicznych w Belgii, Estonii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Słowacji i Finlandii. Unia Europejska po raz kolejny zainwestuje pieniądze w ochronę przyrody w państwach członkowskich. Jakie polskie projekty dostaną finansowe wsparcie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

116 milionów euro wsparcia

Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje 116 milionów euro z programu LIFE w rozpoczęcie prac nad nowymi projektami strategicznymi w dziedzinie klimatu i środowiska. Projekty te mają w szczególności wspierać zachowanie bioróżnorodności w europejskich ekosystemach, duża część środków zostanie przeznaczona na wsparcie budowania gospodarki o obiegu zamkniętym, zasilanej energią odnawialną. Komisja zamierza także finansować działania związane z odbudową zasobów przyrodniczych i eliminacją zanieczyszczeń. 

Unijne pieniądze dla polskich beneficjentów 

Zgodnie z informacjami rządowymi, w kolejnej turze dofinansowania zyskają dwa polskie projekty strategiczne. Pierwszy z nich to Life After Coal PL, który ma wspierać proces sprawiedliwej transformacji energetycznej w Wielkopolsce. Beneficjentem dofinansowania ma się stać Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który zaproponował strategię przyspieszenia transformacji w regionie, przy jednoczesnym prowadzeniu odpowiednich kampanii społecznych. Dofinansowanie z funduszy UE ma w tym przypadku wynieść ponad 10 mln euro. 

Drugi z polskich projektów dotyczy ochrony przyrody na obszarach bagiennych, torfowiskach i terenach podmokłych objętych programem Natura 2000. Unia dorzuca się do tej ochrony w kwocie ponad 21 mln euro, a koordynatorem krajowym zostało Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. 

Sukces programu LIFE – ekodoradcy w Małopolsce 

Jednym z najbardziej znanych efektów finansowania z programu LIFE w Polsce jest pojawienie się Ekodoradców w małopolskich gminach. Ekodoradcy pojawili się w 55 gminach, a ich zadaniem jest wspieranie realizacji Programu Ochrony Powietrza  na poziomie gminy, przygotowywanie programów dofinansowania wymiany starych źródeł ogrzewania na nowe oraz  promowanie działań mających na celu oszczędzanie energii. To rozwiązanie bardzo podoba się mieszkańcom, gdyż otrzymują oni odpowiedzi na pytania dotyczące dekarbonizacji swoich domów i mieszkań. 

Program LIFE receptą na realną pomoc

Program LIFE to unijny instrument finansowania dla projektów ekologicznych i przyrodniczych. Od 1992 roku udało się dzięki niemu zrealizować ponad 5,5 tys projektów w państwach unijnych i pozaunijnych. 

Program LIFE jest uważany za szczególnie efektywny instrument wsparcia finansowego. Przede wszystkim stawia on na dywersyfikację źródeł finansowania. Mowa tutaj o zaangażowaniu środków m.in. z funduszy rolnych, strukturalnych, regionalnych i badawczych, a także funduszy krajowych i prywatnych. Zdaniem ekspertów, taki sposób działania daje większą pewność tego, że projekty otrzymają faktyczne wsparcie. Dotychczasowe efekty działania LIFE potwierdzają te twierdzenia. 

Źródło: webgate.ec.europa.eu, gov.pl, zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.