Obwód Rostowski buduje elektrownie wiatrowe

Jak podaje lokalny portal informacyjny Rostowa nad Donem w rejonie rostowskim rozpoczęła się “wielka budowa wiatroenergetyczna”. 

Zgodnie z planami władz regionu już wkrótce, bo w 2020 roku, obwód rostowski może stać się znaczącym producentem czystej energii, a w dalszej perspektywie, również jej eksporterem. Ma to zostać osiągnięte dzięki poważnym inwestycjom w turbiny wiatrowe. W październiku 2019 r. w rejonie Krasnosulińskim oddano do użytku pierwszą z zaplanowanych elektrowni. Szereg kolejnych inwestycji jest na etapach budowy lub przynajmniej w zaawansowanym stadium projektowym i mają zostać oddane do użytku w latach 2020-2023.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Całkowity rozmiar środków przeznaczonych na te inwestycje to ok. 70 miliardów rubli (ponad 1 miliard dolarów), dzięki którym na terytorium obwodu powstać mają 3 niezależne elektrownie wiatrowe złożone z co najmniej 78 turbin. Oddanie ich do użytku umożliwi produkcję ponad 300 MWh zielonej energii.

Kolejnym wyróżnikiem rostowskich inwestycji jest fakt, że powstają w przeważającej mierze w oparciu o krajowe, rosyjskie podzespoły i elementy. Konstrukcje są produkowane w zakładach koncernu “Vetroenergetika” w Taganrogu.

Jak podkreśla dyrektor generalny Vetroenergetiki, Aleksandr Czuvayev, rosyjskie turbiny nie mają analogów na krajowym rynku, a jednocześnie zasłużyły na zaufanie, ponieważ konstrukcje w tej samej technologii wykorzystano już przy budowie elektrowni wiatrowej tzw. “Ulyanovskaya VES-2”.

Jak podkreślają władze regionu – trzy powyższe elektrownie wiatrowe to tylko część szerszego i bardziej ambitnego planu, zgodnie z którym do końca roku 2023 w obwodzie rostowskim powstanie nawet 1820 MW OZE.