Oczyszczacze powietrza trafią do kolejnych małopolskich przedszkoli

Oczyszczacze powietrza trafią do kolejnych małopolskich przedszkoli

Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego niemal 1,8 tys. przedszkoli z terenu województwa małopolskiego zostanie wyposażonych w oczyszczacze powietrza. Na realizację tego celu Urząd Marszałkowski przeznaczył niespełna 1 mln zł z budżetu województwa. W pierwszych dniach lipca bieżącego roku zatwierdzono listę miejscowości, do których trafią urządzenia.

Oczyszczacze pojawią się w tych gminach z terenu całego województwa, które odpowiednio wcześniej zgłosiły swoje zapotrzebowanie. Chęci na otrzymanie urządzeń poprawiających jakość powietrza nie zgłosiło kilkanaście małopolskich samorządów.

W wykazie zawierającym beneficjentów nowej inwestycji nie znalazł się Kraków. Władze miasta zdecydowały bowiem o przeznaczeniu osobnej puli pieniędzy na zakup elektrofiltrów. Dostarczenie tych urządzeń krakowskim placówkom oświatowym pochłonie środki w wysokości 6 mln zł.

„Powietrze w Małopolsce pozostawia wiele do życzenia. Na znaczące efekty uchwał antysmogowych musimy jeszcze trochę poczekać. Już teraz nie można palić w kotłach odpadami węglowymi, a najgorsze piece znikają z domów w całym regionie. Wciąż jednak problem smogu jest aktualny. Najbardziej narażonymi na jego oddziaływanie są właśnie dzieci i osoby starsze. Stąd nasz pomysł, aby wyposażyć placówki, w których przebywają najmłodsi w urządzenia, które pozwolą im oddychać czystym powietrzem”, zauważył cytowany przez portal dziennikpolski24.pl Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Każda z ujętych w spisie placówek otrzyma po jednym urządzeniu. Najwięcej, bo aż 30 oczyszczaczy powietrza, trafi do Tarnowa, po 24 sztuki dostaną Skawina i Nowy Sącz, o 19 urządzeń wzbogacą się placówki w gminie Nowy Targ, a o 18 Brzesk oraz Myślenice.

Z uchwałą podjętą przez sejmik oraz wykazem wszystkich gmin, które otrzymają urządzenia oczyszczające powietrze, można zapoznać się pod adresem: https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/ae/76/5b3a84c08cc64_z.pdf?1530818488.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.