Oczyszczalnia ścieków „Czajka” jedną z najnowocześniejszych budowli tego typu w Europie

Warszawska „Czajka” jest przykładem realizacji jednego z najambitniejszych planów w zakresie oczyszczania ścieków w tej części Europy.

Bardzo skrótowo, dzięki uruchomieniu tego obiektu i zmodernizowaniu technologii oczyszczania ścieków w 2012 roku Warszawa przestała zatruwać Wisłę ściekami komunalnymi. W ciągu doby było ich blisko 200 tysięcy m3 ścieków, które przedostawały się nieoczyszczone bezpośrednio do Wisły. Po uruchomieniu tego zakładu oczywiście sytuacja się diametralnie zmieniła – powiedziała Marzena Wojewódzka, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie.

Oczyszczalnia Czajka – budowa i modernizacja

Pierwsza wersja oczyszczalni ścieków „Czajka” została zaprojektowana w latach 70. XX wieku, a jej budowę ukończono w 1991 roku. Wraz z gwałtownym rozwojem miasta przestała jednak nadążać z oczyszczaniem spływających do niej nieczystości, dlatego podjęto decyzję o jej rozbudowie. Modernizacja – a raczej budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków niemal od zera – realizowana była w latach 2008-2012 w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”.

„Czajka” oczyszcza ścieki przede wszystkim z prawobrzeżnej Warszawy oraz z dużej części jej lewobrzeżnego obszaru (wyjątek stanowią Ursynów, Wilanów, część Mokotowa i Ursusa) oraz z takich miast ościennych, jak Marki, Ząbki, Legionowo i Jabłonna.

Oczyszczalnia Czajka – oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna

Usytuowana na warszawskiej Białołęce „Czajka” jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną, szczycącą się wykorzystywaniem procesu pogłębionego usuwania związków biogennych ze ścieków. Oczyszczone ścieki są odprowadzane do Wisły, a ich jakość znacznie przewyższa wody płynące w Wiśle. Marzena Wojewódzka z MPWiK podkreśla, że takie działanie w ogromnym stopniu przyczyniło się do poprawy czystości wód nie tylko w Wiśle, ale także w samym Morzu Bałtyckim, co dostrzegli i docenili nawet mieszkańcy krajów skandynawskich, usytuowanych wszak wokół Bałtyku.

Spore wrażenie robi także rozmach całego przedsięwzięcia. Jak można przeczytać na stronach MPWiK w m. st. Warszawie, do budowy oczyszczalni ścieków „Czajka” wykorzystano 24 tysiące ton stali – 3 razy więcej, niż miało to miejsce w przypadku paryskiej wieży Eiffla. Powierzchnia całej inwestycji zajmuje obszar 52,7 ha; jest to teren porównywalny do 100 boisk piłkarskich.

Umowa na realizację oczyszczalni ścieków „Czajka” wraz ze Stacją Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych oraz układem przesyłowym wyniosła 730 mln euro.

Foto i obrazy: MPWiK Warszawa