Od 1 października drastyczne podwyżki opłat za odbiór śmieci w Legionowie

Radni Legionowa przegłosowali podwyżkę cen za odbiór śmieci. Zgodnie z literą prawa od 1 października mieszkańcy zapłacą prawie trzykrotnie więcej niż do tej pory.

Obecna umowa z firmą odbierającą odpady komunalne kończy się 30 września. Już od następnego miesiąca usługą zajmie się konsorcjum firm MS-EKO i EKO-MAX Recykling, które wygrało przetarg.

Za śmieci zapłacimy dużo więcej, nie tylko w Legionowie

Opłaty za śmieci wzrosły w całej Polsce, w niektórych miejscowościach podwyżki jednak aż kłują w oczy (i w portfel). Przykładem jest Legionowo, gdzie dotychczas płacono 10 zł / osobę za śmieci posegregowane i 20 zł / osobę za śmieci nieposegregowane. Na mocy prawa od 1 października kwoty wzrosną do 28 zł (posegregowane) i 58 zł (nieposegregowane). W dodatku w blokach, gdzie nie wszyscy segregują śmieci, wyższe opłaty obejmą także tych segregujących.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski twierdzi, że miasto odwlekało podwyżki tak długo, jak się dało. – Z niepokojem patrzyliśmy na wyniki przetargów w innych miastach Mazowsza, czasem kilkukrotnie powtarzanych, gdzie ceny rosły o 300%. Nie inaczej było w Legionowie, najtańsza oferta jaka wpłynęła jest znacząco droższa niż dotychczasowa – mówił w wywiadzie dla gazetapowiatowa.pl.

Miesięczny koszt usługi warszawskich firm będzie kosztował mieszkańców Legionowa 1,35 mln zł brutto. Umowa ma obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku.

 

1 comment

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Samica ssaka z gatunku diugoni – tajlandzki symbol ochrony zwierząt, zdechła po spożyciu plastiku

Kilkumiesięczne, osierocone zwierzę zostało znalezione w kwietniu bieżącego roku nieopodal plaży Krabi w południowej Tajlandii. Porzuconym przez matkę diugoniem zajęli się weterynarze i wolontariusze, którzy kilka razy dziennie dopływali do ssaka, by go dokarmiać i monitorować stan jego zdrowia. Regularnie tworzone filmy i fotografie prezentujące dokarmianie Marium przez biologów szybko sprawiły, że zwierzę zyskało liczne grono fanów – zostało gwiazdą tajlandzkiego internetu i stało się symbolem działań na rzecz ochrony zwierząt i ocalenie oceanów.

Kraków chce zazieleniać dachy

Krakowscy włodarze opracowali wstępny projekt wytycznych do tworzenia zielonych dachów, czyli pokrytych intensywną zielenią – trawami, krzewami, a nawet drzewkami. Gotowe już są założenia do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i planach miejscowych.