Oddech dla malucha

Oddech dla malucha

Przygotowania do obecnego sezonu grzewczego dla niektórych rozpoczęły się nie w listopadzie, ale w… marcu. Właśnie taka sytuacja miała miejsce w Krakowie, gdzie w pierwszym kwartale bieżącego roku radni przyjęli ustawę zobowiązującą prezydenta Jacka Majchrowskiego do zainstalowania oczyszczaczy powietrza w placówkach oświatowych. Choć od tej pory minęło już ponad pół roku, to zakup urządzeń coraz bardziej odwleka się w czasie.

Z tego też względu do walki o czystość krakowskiego powietrza włączyli się lokalni działacze oraz obywatele miasta, między innymi za sprawą akcji „Oddech dla malucha”, o której specjalnie dla portalu Świat OZE opowiedział jej organizator, Łukasz Gibała: – W ramach akcji „Oddech dla malucha” zbieramy podpisy pod zainstalowaniem we wszystkich krakowskich żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych oczyszczaczy powietrza (…). Dlatego wystąpiliśmy z apelem do prezydenta, by wreszcie coś zaczął robić w tej sprawie. W marcu tego roku radni przyjęli uchwałę, która zobowiązała Jacka Majchrowskiego do zainstalowania takich oczyszczaczy, ale pomimo że minęło ponad pół roku, to nic przez ten czas się nie wydarzyło – skomentował lider Stowarzyszenia „Logiczna Alternatywa dla Krakowa”.

Gibała podkreśla, że podobna inicjatywa pojawiła się miesiąc później w Rzeszowie, jednak miała odmienny finał. Tamtejsi radni – na czele z prezydentem miasta – na tyle przejęli się całą sprawą, że obecnie w rzeszowskich żłobkach znajduje się już niemal 40 oczyszczaczy powietrza zakupionych za łączną kwotę ok. 55 tys. zł.

Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa swoją opieszałość tłumaczą przepisami. – W uchwale nie padły terminy wykonania zadań, do których zobligowano prezydenta – powiedziała Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta Jacka Majchrowskiego. Sam włodarz miasta uważa, że przed zakupem oczyszczaczy powietrza konieczne są dodatkowe badania, w związku z czym zlecił już dodatkowe ekspertyzy.

Aby przyspieszyć przyzwolenie prezydenta i przekonać go o konieczności zakupu tych urządzeń, Łukasz Gibała apeluje o składanie podpisów na stronie www.oddechdlamalucha.pl. – Obecnie mamy już ponad 800 podpisów, a każdy jeden podpis to jest mejl wrzucany na skrzynkę Jacka Majchrowskiego. Liczymy, że prezydent ugnie się pod naszym apelem i że faktycznie – jeszcze zanim rozpocznie się zima – uda się zainstalować oczyszczacze we wszystkich żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych – wyraził nadzieję krakowski działacz.