Łódź wspiera OZE

Odnawialne Źródła Energii stanowią 18% wykorzystywanej w USA energii elektrycznej

Wybranie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych spowodowało duże zaniepokojenie w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, które dotychczas rozwijały się tam nadzwyczaj szybko. Obecnie po prawie 1,5 roku kadencji oraz kilku niekorzystnych dla OZE decyzjach, sektor ten nadal rośnie w siłę. Świadczy o tym fakt, że aktualnie prawie 1/5 wykorzystanej energii pochodzi z zielonych źródeł.

Dane te potwierdza raport opracowany przez Bloomberg New Energy Finance przy współpracy z Business Council for Sustainable Energy. Jeszcze dziesięć lat temu OZE stanowiło w USA mniej niż 10%, obecnie odnotowano niemalże dwukrotny wzrost. W 2017 roku energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii to już 18%.

Jest to efekt nie tylko coraz większej ilości zielonych inwestycji, ale również spadku wydobycia węgla o 3% oraz gazu ziemnego o 8,1% względem 2016 roku. W konsekwencji obniżono emisję dwutlenku węgla do atmosfery w sektorze energetycznym o 4,2%. Sytuację tę idealnie wykorzystała branża OZE, która wypełniła ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Na chwilę obecną w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii zatrudnionych jest 475 tysięcy osób. Tylko w latach 2015 – 2016 utworzono niespełna 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Analitycy przewidują, że zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie nieustannie wzrastać.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.