Odpłatność reklamówek foliowych zostanie wymuszona ustawą?

Odpłatność reklamówek foliowych zostanie wymuszona ustawą?

Reklamówki foliowe to jeden z największych wrogów środowiska naturalnego. Jeszcze do niedawna były one darmowe, zatem kiedy nie były już potrzebne, często lądowały w przydrożnych rowach lub pobliskich rzekach, wyrzucane tam przez ludzi nieświadomych szkód, jakie swym działaniem wywołują. Od pewnego czasu niektóre ze sklepów oferują foliówki za niewielką opłatą. Ministerstwo Środowiska chciałoby jednak, by reklamówki foliowe były dostępne wyłącznie za opłatą, określoną przez nową ustawę.

Wedle początkowych założeń projektu, maksymalna cena jednej reklamówki foliowej mogłaby wynieść nawet 1 zł.  Taka ustawa mogłaby wejść w życie już od 2018 roku, przy założeniu, że obrady nad projektem będą przebiegać sprawnie. Maksymalna cena pojedynczej reklamówki budzi wciąż wiele wątpliwości, bowiem część osób zaangażowanych w projekt sugeruje, że taka kwota powinna oscylować wokół 20 groszy. Pojawiły się jednak głosy sceptyków, których zdaniem 20 groszy to zbyt mało, bowiem wzrasta siła nabywcza Polaków i w związku z tym zupełnie nie odczują oni różnicy cenowej w trakcie swych zakupów.

Choć kwota oscylująca w okolicy złotówki za jednorazową reklamówkę foliową wydaje się dość wysoka, może ona stanowić dobrą metodę, skuteczną w oduczeniu Polaków złych nawyków związanych z pakowaniem i transportowaniem zakupów. Drobna z pozoru zmiana może również skłonić konsumentów do zainwestowania w wytworzone z ekologicznych materiałów torby wielorazowego użytku. Taki zakup nie będzie już postrzegany jako dziwny, ale sensowny, z uwagi na płynące z takiej decyzji oszczędności podbudowane również troską o środowisko.

 

https://swiatoze.pl/reklamowka-zlotowke-zaplacimy-torebke-jednorazowa/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.