Odzieżowe Zero Waste. Wrzesień miesiącem świadomych zakupów

Organizacja Oxfam po raz kolejny zaprasza do udziału w międzynarodowej akcji #secondhandseptember. Za jej sprawą chcą zachęcić wszystkich konsumentów do świadomych  i ekologicznych zakupów. Ten sam cel przyświeca również akcji #haulalternative zapoczątkowanej przez Fashion Revolution. Wszystko po to, aby uratować planetę przed tonami zużytych ubrań, które zalegają na wysypiskach śmieci.

Instagram w służbie środowiska

Obie akcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Hashtag #secondhandseptember” pojawił się już w ponad 80 tysięcy postach w mediach społecznościowych. Użytkownicy pokazują swoje kreacje z second handów. Apel obu organizacji trafia na podatny grunt również dlatego, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze skali problemu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ellen MacArthur Foundation tylko 1% odzieży jest poddawany recyklingowi. Tymczasem branża modowa każdego roku generuje aż 92  mln ton odpadów. W samej Polsce wyrzucamy ponad 2,5 mln ton odzieży. Wszystko to jest spalane i wzmaga zanieczyszczenie powietrza.   

Lumpeksowa frajda

Akcja #secondhandseptember cieszy się wielkim zainteresowaniem. A biorące w niej udział osoby zwracają uwagę nie tylko na aspekt ekologiczny.

Kupno w sklepach z używaną odzieżą nie tylko jest przyjazne dla środowiska, ale może również być świetną zabawą! Moment, w którym znajdziemy coś atrakcyjnego za 1/3 ceny lub dosłownie za kilka groszy może być naprawdę ekscytujący – mówi Kasia, uczestniczka akcji.

Zaceruj, zaszyj, zreperuj

Jeśli nie cieszy Cię kupowanie ubrań z drugiego obiegu, Fashion Revolution proponuje jeszcze inne rozwiązanie. Czasem ubranie, które chcemy wyrzucić wymaga po prostu małego odświeżenia lub…kreatywnego podejścia! Zgodnie z duchem Do It Yourself możemy własnoręcznie ozdobić, przerobić lub pofarbować ciuchy, które już wyszły z mody albo po prostu już się znudziły. Inną ciekawą opcją jest swap, czyli wymiana ubraniowa z innymi, dzięki której garderoba zawsze będzie zawierać coś nowego, bez potrzeby zakupów. 

W tym właśnie duchu #haulalternative przeciwstawia się konsumpcjonizmowi typowych instagramowych fashionistek, które za każdym razem prezentują nową kolekcję ubrań, prawdopodobnie założonych tylko raz do sesji zdjęciowej.

Gorąco zachęcamy do udziału w obu akcjach!

Źródło: oxfamapps.org.uk/, kobieta.gazeta.pl